Historyczna broń

M3 „Grease Gun” to najdłużej działający pistolet maszynowy armii amerykańskiej

Kiedy lekki i tani amerykański karabin półautomatyczny, Cal. 45, M3 został wprowadzony do służby w 1944 roku, był przeznaczony do użycia na wszystkich teatrach walki. Ze względu na swój wygląd nazywany „Grease Gun” lub „Greaser”, osiągnął ten cel, choć z kilkoma niedociągnięciami.

Pomimo problemów, pistolet ten miał długą żywotność i stał się najdłużej używanym pistoletem podwodnym w historii armii amerykańskiej.

Opracowanie zamiennika dla pistoletu Thompson

W 1941 roku, po obserwacji użycia pistoletów maszynowych w Europie Zachodniej, US Army Ordnance Board zainicjował badania, które miały pomóc w opracowaniu zamiennika dla Thompsona z czasów I wojny światowej. Znany wśród żołnierzy jako „Tommy Gun”, Thompson był ciężki i drogi w produkcji ze względu na ilość stali potrzebnej do jego wytworzenia, dlatego urzędnicy szukali taniej opcji.

George Hyde z General Motors’ Inland Division miał za zadanie zaprojektować nową broń palną, a główny inżynier Frederick Sampson był odpowiedzialny za przygotowanie do produkcji.

M3 został opracowany, aby zastąpić pistolet podręczny Thompson. (Photo Credit: Fox Photos / Hulton Archive / Getty Images)

Pięć przedprodukcyjnych modeli tego, co później stało się M3 „Grease Gun”, zostało wysłanych do Aberdeen Proving Ground w listopadzie 1942 roku na próby serwisowe. W styczniu następnego roku broń otrzymała oficjalną pieczęć zatwierdzającą, co pozwoliło na rozpoczęcie produkcji w GM’s Guide Lamp Division.

Przez cały okres II wojny światowej wyprodukowano 606 594 sztuk M3, z czego 48 669 sztuk jego wariantu, M3A1, zeszło z linii produkcyjnej.

Specyfikacja Grease Gun

Tym, co czyniło Grease Gun atrakcyjnym od samego początku, było to, że był tańszy w produkcji i lżejszy od Thompsona. W zasadzie były to dwa kawałki tłoczonej stali zespawane ze sobą. Biorąc pod uwagę jego niską cenę, został zaprojektowany tak, aby można go było używać i wyrzucać, gdy stanie się niesprawny, co oznaczało, że części zamienne i narzędzia nie były dostępne, gdy broń weszła do służby.

Cpl. Carlton Chapman sticking his head out of the top of a tank

Photo Credit: Unknown Author / U.S. National Archives and Records Administration / Wikimedia Commons / Public Domain

Pistolet mierzył 22,8 cala, gdy zapas był zamknięty i 29,8 cala, gdy był wysunięty, a jego waga wahała się między 8,2 a 9,9 funta, w zależności od tego, czy był w pełni załadowany 30-rundowym magazynkiem, czy nie. Jeśli chodzi o amunicję, strzelał tym samym nabojem .45 ACP co Thompson, co oznacza, że można go było łatwo wymienić na polu walki.

Strzelanie z tej broni było stosunkowo proste, ponieważ wykorzystywała ona konstrukcję z otwartym zamkiem i odrzutem. W przeciwieństwie do Thompsona M1A1, który wystrzeliwał od 600 do 700 pocisków na minutę, M3 strzelał z prędkością zaledwie 450, co oznaczało, że był znacznie łatwiejszy do opanowania. Najskuteczniejszy był na dystansie 100 jardów, a jego prędkość wylotowa wynosiła około 920 stóp na sekundę.

Photo Credit: INP / Bettmann Archive / Getty Images

Po jego opracowaniu Biuro Służb Strategicznych (OSS) zamówiło zestaw do konwersji, dzięki któremu Grease Gun mógł strzelać 9 mm Parabellum. Nabój ten był szeroko stosowany zarówno przez mocarstwa alianckie, jak i państwa Osi, ze względu na jego bardzo niską cenę.

Wejście do służby pod koniec II wojny światowej

Grease Gun oficjalnie wszedł do służby na froncie w połowie 1944 roku w armii amerykańskiej i Korpusie Piechoty Morskiej, a także u niektórych marynarzy US Navy. Po raz pierwszy został wyposażony przez spadochroniarzy z 82 i 101 Dywizji Powietrznodesantowej podczas D-Day, którzy wyrażali mieszane opinie na temat tej broni. Niektórzy uznali ją za niezawodną i podobało im się to, że nie wymagała demontażu, a więc mogła być natychmiast użyta. Z drugiej strony było wielu, którzy jej nienawidzili.

Soldier surrendering to two others sitting in a vehiclePhoto Credit: Post-Work / U.S. National Archives and Records Administration / Wikimedia Commons / Public Domain

W Europie była często używana przez amerykańskie załogi czołgów, przy czym późne modele M4 Shermanów były wyposażone w maksymalnie pięć M3 dla bezpieczeństwa i ochrony osobistej. W teatrze Pacyfiku był mniej używany, ale odnotowano, że został wyposażony przez czołgistów piechoty morskiej, którzy walczyli na Okinawie i Iwo Jimie. Istnieją nawet dowody sugerujące, że Grease Gun był używany przez członków armii chińskiej i wspieranych przez OSS partyzantów w Birmie.

Problemy z Grease Gun

Po oficjalnym wejściu Grease Gun do aktywnej służby w armii amerykańskiej w połowie 1944 roku, zgłoszono szereg skarg. Jednym z najwcześniejszych problemów było to, że w niektórych egzemplarzach zawodziła rączka kurka i odciąganie zamka. Dochodzenie w tej sprawie wykazało, że istniało kilka niedociągnięć w konstrukcji karabinu, szczególnie w zakresie odciągania zamka.

Photo Credit: Unknown Author / Wikimedia Commons / Public Domain

Grease Gun był mniej celny niż Thompson, co wielu przypisywało skróconej lufie. Nie posiadał również regulowanych przyrządów celowniczych. Oba te problemy wynikały z tego, że broń została zaprojektowana do użytku przez załogi czołgów, które wymagały krótszej i bardziej kompaktowej broni.

Występowały również problemy z ładowaniem M3 po wyczerpaniu przez operatora fabrycznie załadowanych magazynków, często zdarzało się, że broń zacinała się, gdy do środka dostawał się brud. O ile problem ten występował w Europie, to na teatrze Pacyfiku był on większym problemem, gdyż większość ofensyw lądowych odbywała się w warunkach dżungli.

Wariant M3A1

W kwietniu 1944 roku eksperci z Ordnance Department połączyli siły z Guide Lamp, aby opracować ulepszoną wersję Grease Gun, która byłaby łatwa w utrzymaniu i bardziej niezawodna. Wariant ten otrzymał oznaczenie M3A1 w grudniu tego samego roku i zawierał szereg ulepszeń, które, jak mieli nadzieję urzędnicy, usunęłyby wszelkie powtarzające się problemy z bronią.

Photo Credit: Azadroga / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Na początek M3A1 charakteryzował się wzmocnionym tylnym celownikiem i zdejmowanym magazynkiem, z czego ten ostatni wyposażony był w przyspawany uchwyt ułatwiający ładowanie magazynków. Zwrócono również uwagę na sposób, w jaki żołnierze utrzymywali swój Grease Gun w czystości. Przeprojektowano osłonę przeciwpyłową, a końcówkę jednej z drucianych rurek nagwintowano na szczotkę do czyszczenia otworów, co w zasadzie zmieniło magazyn w narzędzie do czyszczenia.

Najbardziej zauważalną zmianą było jednak wyeliminowanie dźwigni kurka, którą zastąpiono cylindrycznym nacięciem, które zostało wyfrezowane w zamku. Aby żołnierz mógł naładować broń, wystarczyło włożyć palec w szczelinę kurka i odciągnąć rygiel do momentu jego zablokowania.

Użycie pistoletu smarowego po II wojnie światowej

Pistolet smarowy był używany

przez dziesięciolecia po II wojnie światowej i był standardową bronią dla załóg czołgów obsługujących wszystko, od M48 Patton do głównego czołgu bojowego (MBT) M60. Jako najdłużej używany pistolet podręczny w armii USA, jego drugim największym etapem była wojna koreańska, gdzie wariant M3A1 był szeroko wykorzystywany przez wojska koalicji.

Photo Credit: U.S Army / Wikimedia Commons / Public Domain

Poza walkami w Korei, Grease Gun był również dostarczany wielu rządom Ameryki Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej w czasie zimnej wojny, a nawet został przekazany operatorom Delta Force po jej utworzeniu w 1977 roku. Większość z nich była pod wrażeniem tej broni, ponieważ była ona niezwykle cicha, gdy była wyposażona w tłumik.

Więcej od nas: M202 FLASH był w pseudo-odzysku przez dekady – dlaczego?

Ostatnie odnotowane użycie M3A1 przez siły amerykańskie miało miejsce w czasie wojny w Zatoce Perskiej, ale już wtedy zaczęto go wycofywać z użycia przez bardziej wydajną broń palną, która używała standardowych typów amunicji 5,56 mm i 9 mm. Po prawie 50 latach służby, Grease Gun stał się przestarzały dzięki nowszej i bardziej niezawodnej technologii.

Powiązane artykuły
Historyczna broń

Ten polski jednoślad nie był tak zły, jak mogłoby się wydawać

Przez krótki okres w latach trzydziestych XX wieku polski jednopłat PZL P.11 był uważany za…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak miecz generała piechoty morskiej trafił do lombardu?

Na eBayu można kupić różnego rodzaju przedmioty, a niektóre aukcje przynoszą tysiące…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak wykuwano legendę o ostrzu Kukri Gurhków

W 1814 roku armia brytyjska po raz pierwszy zetknęła się z nepalskimi żołnierzami znanymi jako…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!