Tajemnice

Ukochana kanapka została wynaleziona przez Earla z Sandwich!

Jestem pewien, że osiemnastowieczny hrabia Sandwich, lord John Montagu, byłby rozżalony, gdyby odkrył, że pomimo swojej długiej i zróżnicowanej kariery męża stanu, podczas której był Poczmistrzem Generalnym, Pierwszym Lordem Admiralicji i Sekretarzem Stanu w Departamencie Północnym, został uwieczniony za coś zupełnie innego… jako wynalazca kanapki!

Szlacheckie pochodzenie popularnej kanapki

Pomysł wykorzystania płaskich chlebów z polewami lub nadzieniami istnieje od tysięcy lat, szczególnie w krajach Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego. Istnieją nawet wzmianki z 2200 r. p.n.e. o wczesnych formach pizzy w starożytnym Egipcie w postaci płaskiego chleba posypanego pastą dukkah.

kanapka
Hrabia Sandwich, lord John Montagu

Dlaczego więc pomysł dwóch kromek chleba z nadzieniem został nazwany na cześć hrabiego? Po raz pierwszy termin „kanapka” został użyty we wpisie do dziennika z 1762 roku napisanym przez Edwarda Gibbona. Kilka lat później Pierre-Jean Grosley napisał A Tour of London , po wizycie w Londynie w 1765 roku. Zawierał to, co jest obecnie postrzegane jako wyjaśnienie dla nazwy kanapki:

„Minister stanu przeszedł cztery i dwadzieścia godzin przy publicznym stole do gry, tak pochłonięty grą, że przez cały czas nie miał żadnego utrzymania, ale kawałek wołowiny, między dwiema kromkami chleba tostowego, który zjadł (sic), nigdy nie przerywając gry. To nowe danie bardzo wzrosło w modzie, podczas mojego pobytu w Londynie: nazywano je imieniem ministra, który je wymyślił.”

Hrabiego wojaże po Europie

Po studiach w Eton i Cambridge University, 4th Earl of Sandwich udał się na Grand Tour po Europie, a nawet odwiedził Imperium Osmańskie , w tym części współczesnej Grecji, Turcji i Egiptu. Podczas swojej podróży prawdopodobnie spotkał się z płaskimi chlebami z różnymi dodatkami.

Legenda głosi, że podczas gry poprosił o przyniesienie mu dwóch kromek chleba wypełnionych mięsem, aby mógł kontynuować grę. Było to tak wygodne rozwiązanie, że wkrótce inni zaczęli zamawiać „a Sandwich!„. Tak więc, choć Earl of Sandwich faktycznie nie wymyślił kanapki, wydaje się, że w znacznym stopniu wpłynął na jej popularność i oczywiście przyjęła ona jego nazwisko.

Dziedzictwo warte 20 miliardów

Dziś mówi się, że rynek kanapek jest wart ponad 20 miliardów dolarów w samych Stanach Zjednoczonych i wszyscy znamy takie klasyki jak kanapka z grillowanym serem, BLT, kanapka klubowa czy nawet masło orzechowe i galaretka. Do połowy XIX wieku termin ten stał się tak powszechny, że był używany jako czasownik do opisania utknięcia pomiędzy dwoma osobami lub rzeczami. Kanapki stały się jeszcze bardziej powszechne, gdy w 1928 roku Otto Rohwedder, urodzony w Iowa, wynalazł komercyjną krajalnicę do chleba.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Cechy faszyzmu włoskiego

Faszyzm we Włoszech narodził się w okresie powojennym, w atmosferze chaosu i niezadowolenia…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Dlaczego Niemcy rozpoczęli 2 wojnę światową?

Przyczyny polityczne, które doprowadziły do powstania Niemiec, można śledzić aż do XIX wieku.
Przeczytaj całość
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!