Tajemnice

Hemoroidy były JAK leczone przez Hipokratesa?

Czy wiesz, że ponad połowa ludzi będzie miała do czynienia z hemoroidami przynajmniej raz w życiu? Mimo, że hemoroidy to problem, z którym nikt nie chce się mierzyć, to jeśli kiedykolwiek będziesz już ten kłopot, ciesz się, że nie żyjesz w starożytnej Grecji, a Twoim lekarzem jest słynny Hipokrates (aka „Ojciec współczesnej medycyny”).

Ojciec greckiej medycyny

Ten słynny lekarz wiele podróżował i mógł spisać wiele swoich myśli czy praktyk (chociaż wielu Greków uczyło się pod jego kierunkiem i pisało w oparciu o jego nauczanie, jest prawdopodobne, że istnieje wielu autorów pracy określanej zwykle jako „Zbiór Hipokratesa”). Najbardziej znanym jej elementem jest przysięga Hipokratesa, którą do dziś składają współcześni lekarze na całym świecie. Ironią losu jest to, że przysięga mówi o tym, aby „nie szkodzić” – dlatego zaskoczyć może to, że jeśli poszedłeś do lekarza szkoły Hipokratesa w czasach starożytnej Grecji, to leczył on twoje hemoroidy dosłownie przykładając rozgrzane ci żelazne narzędzia chirurgiczne do twojego tyłka!

hemoroidy
Obraz na podstawie opowieści w której Hipokrates odrzucił prezent Achaemenida, władcy Artaxerxii, który prosił o jego pomoc, Girodet 1792r, Wikipedia

Procedura leczenia hemoroidów według Hipokratesa

Konkretne słowa traktatu „O hemoroidach” z 400 r. p.n.e. bardzo szczegółowo opisują, jak najlepiej wykonać ten zabieg. Stwierdza się, że „siedem lub osiem” żelaznych narzędzi chirurgicznych z kawałkiem wielkości monety na końcu powinny być „przygotowane” – co oznacza, że rozpalone do czerwoności. Następnie należy przytrzymać pacjenta ze skrępowanymi ramionami, podczas gdy hemoroidy są dosłownie „palone aż do wyschnięcia stosu, tak że żadna ich część nie może pozostać”. Co ciekawe, dzieło to specjalnie zachęcało, aby nie kneblować pacjenta i zachęcać go do krzyku, ponieważ krzyk „wypchnie odbyt” i ułatwi dostęp i spalenie kolejnych hemoroidów!

Po zakończeniu zabiegu istniały przynajmniej procesy leczenia (prawdopodobnie teraz już dość poważnych) ran na tyłku pacjenta. Po operacji nakładano klasyczną pastę kojącą, wykonaną z leczniczych ziół, soczewicy i ciecierzycy, a na śródpiersiu danej osoby zawiązywano bandaż, aby utrzymać go w miejscu przez kilka dni. Po zdjęciu bandaża z soczewicy i ciecierzycy, na nowy bandaż nakładano miód i wkładano go do odbytu.

Kłopotliwe skutki leczenia hemoroidów

Jak ta osoba załatwiała się w ciągu tego tygodnia i jak mogła to robić z zachowaniem jakiejkolwiek higieny… lepiej nie myśleć. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że starożytni Grecy nie mieli dostępu do znanego wszystkim papieru toaletowego po zrobieniu przysłowiowej dwójki. Używali… odłamków ceramiki. Mogę sobie wyobrazić kilka gorszych rzeczy niż konieczność dosłownego zdrapywania kału z niedawno oparzonych ran… ale domyślam się, że ci starożytni Grecy byli inną, lepszą rasą. Niestety, ten zwyczaj używania odłamków ceramiki jako papieru toaletowego był głównym powodem, dla którego hemoroidy były tak powszechne wśród starożytnych Greków.

Inne starożytne sposoby leczenia hemoroidów

Technika „spal je na popiół!” wydaje się być typowa dla Greków, chociaż inne potencjalne rozwiązania (zasadniczo WSZYSTKIE lepsze) były również spisane i stosowane zarówno przez autorów Hipokratesa, jak i inne starożytne społeczeństwa. Na przykład starożytni Egipcjanie mieli kilka przepisów na pasty lecznicze, które można było nakładać na dotknięte hemoroidami obszary.

Co ciekawe, inna strategia stosowana przez Rzymian, Hindusów i Arabów polegała na „podwiązaniu”. Podwiązanie, czyli dosłowne odcięcie dopływu krwi do danego obszaru, było wykorzystywane przez każdą z tych kultur, a także pojawia się w niektórych pismach Hipokratesa. Grecy pisali o użyciu wełny lub nici do ścisłego związania hemoroida, odcinając dopływ krwi do niego, tak aby z czasem rzeczywiście skurczył się i odpadł albo sam, albo poprzez „wycięcie” – odcięcie go. Ta technika przetrwała próbę czasu i jest jedną z kilku nadal stosowanych metod, chociaż obecnie lekarze używają gumki do wiązania hemoroidów zamiast jakiejś wersji nici.

hemoroidy
Magni Hippocratis medicorum omnium facile principis, opera omnia quae extant, 1657, Wikipedia

Pomijając wypalanie hemoroidów, Hipokrates wniósł kilka pozytywnych rozwiązań do dzisiejszej opieki zdrowotnej

Ze wszystkich możliwych rozwiązań, Hipokratesa rozpalone żelazo jest absolutnie najgorsze. Jednak Hipokrates dał też światu zupełnie nowy sposób patrzenia na zdrowie, a nawet takie pojęcia jak objawy, diagnoza, terapia, uraz i sepsa. Uważa się go za pierwszego, który dokładnie zdiagnozował epilepsję i stwierdził, że jest ona spowodowana przez problem w mózgu, przez co udowodnił, że mózg faktycznie kontroluje ciało.

Nazwał również wiele chorób, które nadal nazywamy tymi samymi terminami dzisiaj, takimi jak rak, cukrzyca, zapalenie stawów, śpiączka i paraliż. Wykombinował nawet, jak zdiagnozować i leczyć infekcję płuc znaną jako odma, potencjalnie śmiertelny stan, który wymagałby tomografii komputerowej i prześwietlenia. do diagnozowania dzisiaj.

Biorąc pod uwagę niezwykłe osiągnięcia Hipokratesa w wielu dziedzinach medycyny przed wynalezieniem prawie wszystkich nowoczesnych narzędzi diagnostycznych, być może możemy dać mu spokój za błędną decyzję w sprawie jednego konkretnego schorzenia. Biorąc pod uwagę, że zawsze najlepiej jest patrzeć na jaśniejszą stronę rzeczy, i biorąc pod uwagę, że prawie każdy będzie miał do czynienia z hemoroidami w pewnym momencie swojego życia… kiedy to się stanie, możesz przynajmniej się cieszyć, że masz do czynienia z nowoczesną medycyną!

Powiązane artykuły
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Śmierć królowej wywołuje dyskusję na temat królewskiej linii sukcesji

W 1953 roku w koronacji Elżbiety II uczestniczyło 8 251 gości z 181 krajów i terytoriów. Po jej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

12 Strasznie pięknych nagrobków z cmentarza Staglieno

Być może nie ma innego cmentarza na ziemi, który oddaje emocje miłości, straty i żalu wokół…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!