Tajemnice

Dlaczego nowy tytuł księcia Walii Williama jest tak znaczący?

W pierwszym przemówieniu króla Karola III do narodu, dokonał on ogłoszenia, które było w pełni oczekiwane, ale wciąż znaczące. Nowy król potwierdził, że mianował swojego najstarszego syna Williama nowym księciem Walii, co oznacza, że William będzie zajmował to samo stanowisko, które Karol zajmował przez poprzednie 64 lata. Król mianował również żonę Williama, Catherine, księżniczką Walii, a William i Catherine otrzymali dodatkowo tytuły księcia i księżnej Kornwalii, przejmując inne stanowiska, które zajmowali poprzedni książę Karol i jego małżonka (nowa królowa konsorcjum) Camilla.

Jednak to właśnie nominacja Williama na księcia Walii jest szczególnie godna uwagi, ze względu na historyczne powiązanie tego stanowiska z pozycją króla. W ramach tradycji, która obecnie sięga ponad siedmiu wieków, stanowisko księcia Walii jest zarezerwowane dla dziecka króla lub królowej, które jest następne w kolejce do objęcia tronu po śmierci obecnego monarchy.

Nowy książę Walii, William, obecnie 40-letni, był dawnym księciem Cambridge. (Royal Navy / OGL 3 )

Długa historia Hit-and-Miss księcia Walii

Od 1301 AD, było 23 mężczyzn, którym przyznano tytuł Księcia Walii. Z wyjątkiem Williama, 15 z 22 innych osób, które zajmowały to stanowisko, ostatecznie wstąpiło na tron i zostało królem Anglii. Siedmiu, którzy nie dokonali tego skoku, nie udało się tego zrobić tylko dlatego, że zmarli przed panującym władcą (zdarzyło się to pięć razy), lub dlatego, że ich ojciec został obalony, przez co linia sukcesji została przerwana.

Tytuł taki jak książę Walii może w dzisiejszym świecie wydawać się ściśle honorowy, jako po prostu inna nazwa „króla w oczekiwaniu”. Ale w swoim przemówieniu, jak donosi BBC, król Karol III dał jasno do zrozumienia, że ma duże oczekiwania wobec tego, co William będzie w stanie zrobić z tym urzędem.

„Z Catherine obok niego, nasz nowy książę i księżniczka Walii będą, wiem, nadal inspirować i prowadzić nasze narodowe rozmowy” – powiedział nowy król. Dodał, że oczekuje, iż przyszła para królewska „sprowadzi margines na centralny grunt, gdzie można udzielić istotnej pomocy.”

Jeśli chodzi o jego własne doświadczenie z tytułem, król oświadczył, że jest „wielce uprzywilejowany”, że miał możliwość sprawowania funkcji księcia Walii przez tak długi czas. Karol miał zaledwie dziewięć lat w 1958 roku, kiedy jego matka, królowa Elżbieta II, ogłosiła, że otrzyma ten tytuł. Przejście od tytułu księcia Walii do tytułu króla zajęło mu 64 lata, co czyni go najdłużej urzędującym księciem Walii w historii.

Zbuntowane siły walijskie podjęły ostatnią próbę odzyskania niepodległości i przywrócenia tytułu księcia Walii w rodzime ręce, kiedy Owain Glyndwr poprowadził walijskie armie przeciwko Anglikom w zaciekłej kampanii mającej na celu odzyskanie wolności swojego kraju. Domagał się on i posiadał tytuł księcia Walii od 1400 do 1415 roku. ( eyeimagery / Adobe Stock)

Krótka historia tytułu Księcia Walii

Pierwszym księciem Walii był człowiek znany jako Gruffudd ap Cynan. Pochodził on z Walii i w zasadzie pełnił funkcję króla tego kraju.

Wszyscy ludzie, którzy nosili ten tytuł w XII i XIII wieku byli walijskimi władcami. Wszystko zmieniło się jednak w 1283 roku, gdy Brytyjczycy podbili Walię i zakończyli jej niezależność.

W 1301 roku, kiedy Walia miała jużPo przyłączeniu do Wielkiej Brytanii król Edward I wybrał swojego 17-letniego syna, księcia Edwarda (następcę króla), na pierwszego angielskiego księcia Walii. Był to precedens, który miał trwać przez kilka następnych stuleci, gdyż monarchowie nadal używali stanowiska księcia Walii jako swoistego „poligonu” dla przyszłych królów.

Zbuntowane siły w Walii podjęły ostatnią próbę odzyskania niepodległości i przywrócenia tytułu księcia Walii w rodzime ręce. Stało się tak, gdy Owain Glyndwr, daleki krewny legendarnego Llywyna Wielkiego, najbardziej uznanego z walijskich przywódców, poprowadził walijskie armie przeciwko Anglikom w zaciekłej kampanii mającej na celu odzyskanie wolności przez jego kraj. Owain Glyndwr ubiegał się o tytuł księcia Walii w latach 1400-1415, i chociaż jego siły zostały ostatecznie pokonane, chaos polityczny, który z tego wyniknął, sprawił, że stanowisko księcia Walii pozostawało nieobsadzone aż do 1454 roku.

W 1454 roku wybrano wreszcie kolejnego angielskiego księcia Walii, pierwszego od 55 lat. Był nim Edward z Westminsteru, który w rzeczywistości nie został królem, ponieważ jego ojciec, Henryk VI, został usunięty z tronu, zanim to się stało. W 1471 roku król Edward IV przyznał tytuł księcia Walii swojemu synowi Edwardowi z Yorku, który po śmierci ojca w 1483 roku pomyślnie przeszedł na tron (jako Edward V).

Od tego czasu ogólną zasadą jest, że następca tronu jest mianowany przez króla lub królową księciem Walii, a następnie zostaje królem po śmierci monarchy (swojego rodzica). Nie zawsze jednak tak się działo, gdyż niektórzy z mężczyzn wyznaczonych na przyszłych królów zmarli w trakcie pełnienia funkcji księcia Walii.

W jednym przypadku książę Walii nie mógł wstąpić na tron, ponieważ jego ojciec został obalony. Tym człowiekiem był James Francis Edward Stuart, który zostałby Jakubem III w XVIII wieku, gdyby jego ojciec, Jakub II , nie stracił władzy królewskiej pod koniec XVII wieku.

A potem był fascynujący przypadek Karola Stuarta, który został wybrany przez swojego ojca Karola I na księcia Walii w 1638 roku. Pozornie stracił szansę na wstąpienie na tron królewski po tym, jak siły jego ojca zostały pokonane w angielskiej wojnie domowej w latach 1645-1648, która doprowadziła do zniesienia monarchii. Jednak w 1661 r. monarchia została przywrócona, a 12 lat po egzekucji ojca Karol Stuart powrócił triumfalnie do Anglii, by objąć tron jako Karol II .

Trzy Pióra, powszechnie znane jako pióra księcia Walii, to odznaka heraldyczna księcia Walii. Składa się z trzech białych strusich piór otoczonych złotą koroną ze wstęgą poniżej, na której widnieje niemiecka sentencja „Ich dien” czyli „Służę”. (Sodacan / CC BY-SA 3.0 )

Od księcia do króla – wielowiekowa tradycja trwa

Odkąd George William Frederick, książę Walii w latach 1751-1760, wstąpił na tron jako Jerzy III, przejście od księcia do króla przebiegało gładko. Sześciu kolejnych książąt Walii przeżyło i wstąpiło na tron bez żadnych sporów czy konfliktów politycznych i można się spodziewać, że William będzie kontynuował tę passę, gdy jego ojciec odejdzie.

Choć pozycja króla nie ma już takiego prestiżu i władzy jak kiedyś, sprawy brytyjskiej monarchii toczą się dalej.darzy szczególną fascynacją społeczeństwo całego świata. Ścisły związek między tytułem Księcia Walii a Królem Zjednoczonego Królestwa przetrwał próbę czasu, a stanowisko Księcia prawdopodobnie pozostanie „poligonem” dla przyszłych królów tak długo, jak długo trwać będzie monarchia.

Górny obrazek: William , nowy książę Walii i Catherine, księżniczka Walii z wizytą w Szwecji w 2018 roku. Źródło: Frankie Fouganthin / CC BY-SA 4.0

By Marek Toboła

Uwaga redaktora: This areticle was updated 22/9/2022 to make the correction that it was Henry VI that was deposed, and father of Edward of Westminster.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Śmierć królowej wywołuje dyskusję na temat królewskiej linii sukcesji

W 1953 roku w koronacji Elżbiety II uczestniczyło 8 251 gości z 181 krajów i terytoriów. Po jej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

12 Strasznie pięknych nagrobków z cmentarza Staglieno

Być może nie ma innego cmentarza na ziemi, który oddaje emocje miłości, straty i żalu wokół…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!