Tajemnice

Eros: Wszystko, co musisz wiedzieć o greckim bogu miłości i seksu

Starożytni Grecy mieli boga do wszystkiego – a czasem mieli więcej niż jednego boga do rzeczy! Tak jest w przypadku miłości i seksu, które najczęściej przypisywane są Afrodycie. Istniał jednak jeszcze jeden bóg miłości – Eros. Chociaż we współczesnych mediach został przyćmiony przez swoją matkę, Afrodytę, Eros ma swoją własną głęboką mitologię do zbadania. Był nawet oryginalną inspiracją dla Kupidyna. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o Erosie: (oryginalny?) Bóg miłości i seksu.

Pochodzenie Erosa? To skomplikowane.

Eros ma zawiłą historię pochodzenia. Starożytne źródła nie mogą się zgodzić co do tego, z którego pokolenia bogów pochodził. Niektórzy starożytni historycy przedstawiali go jako jednego z pierwotnych bogów ( protogenoi), podczas gdy inni przypisywali go do znacznie późniejszego pokolenia (Olimpijczyków).

Afrodyta i Eros, 400-350 p.n.e., odkryte w Benghazi w Iraku ( Public Domain )

Eros jako Pierwotny

Eros jest najczęściej pamiętany jako syn Afrodyty, bogini miłości i wszystkiego co seksowne, oraz Aresa, boga wojny i wszystkiego co brutalne i krwawe. Jednakże, według niektórych starożytnych źródeł, Eros faktycznie poprzedza swoich domniemanych rodziców. Nawet wtedy, źródła są sprzeczne.

Według Theogonii Hesioda z 700 roku p.n.e., Eros był jednym z protogenów. Protogenoi byli pierwotnym pokoleniem bogów, poprzedzającym zarówno Olimpijczyków (jak Afrodyta i Ares), jak i nawet Tytanów. W tej wersji wydarzeń Eros był czwartym z protogenów po Chaosie (pierwszym), Gai (Ziemi) i Tartarze (otchłani, a później piekle).

Z drugiej strony, Parmenides z 400 roku p.n.e., odmalował Erosa jako pierwszego ze wszystkich bogów, poprzedzającego nawet Chaos. Orphic (zbiór niekompletnych wierszy, które często przeczą „tradycyjnej” greckiej narracji) i Eleusinian Mysteries (oparte na jednym z najstarszych greckich kultów) malują Erosa jako syna jednego z protogenoi, Nyx. W tej wersji jest on jednym z najstarszych bogów, ale nie do końca protogenoi.

Eros jako syn Afrodyty i Aresa

Jak wspomniano, w późniejszej mitologii Eros był przedstawiany jako syn Afrodyty i Aresa. W tej wersji mitologii Eros był jednym z erotes. Erosy były grupą skrzydlatych bogów, którzy tworzyli orszak Afrodyty. Zajmowali się głównie wszystkim, co związane z miłością i seksem. W porównaniu z wieloma poważniejszymi bogami, erotes byli przedstawiani jako młodzi i beztroscy, często płatający figle zarówno ludziom, jak i bogom.

Eros był zwykle przedstawiany jako noszący łuk i strzały lub lirę. Jego wygląd fizyczny był albo przystojnym, nagim, młodym mężczyzną, albo psotnym nagim chłopcem. Ten drugi wygląd jest najczęściej przypisywany rzymskiemu odpowiednikowi Erosa, Kupidynowi.

Eros i Anteros z patrzącą na nich Psyche, Johannes Riepenhausen, 19 wiek ( Public Domain )

Eros w mitologii

W porównaniu z innymi erotami, Eros ma swoją własną, rozbudowaną mitologię. Jest on również jednym z potężniejszych greckich bogów. Kilka mitów obraca się wokół Erosa używającego swoich strzał miłosnych, by sprawić, że różni śmiertelnicy i nieśmiertelni zakochują się w sobie. Wierzono, że Eros był niemal wszechmocny; nikt nie był odporny na działanie jego strzał. Eros pojawił się w wielu mitach, ale są dwa, które najlepiej pokazują jego możliwości.

Tragiczna historia Apolla i Dafne

<p>Eros miał podobno dwa rodzaje strzał. Jedna miała ostrą, złotą końcówkę, którą Eros mógł wykorzystać do rozkochania w sobie zarówno śmiertelników, jak i nieśmiertelników. Drugi typ był tępy i zakończony ołowiem. Każdy, kto został trafiony jedną z nich, stawał się odporny na wszelkie miłosne zaloty. Eros władał zarówno trucizną, jak i lekarstwem.

Mit mówi, że pewnego dnia Apollo, znany jako jeden z największych łuczników w greckim panteonie, wyśmiewał umiejętności łucznicze Erosa. Rozgniewany Eros zemścił się, wystrzeliwując w Apolla strzałę zakończoną miłością, co zmusiło go do zakochania się w nimfie drzewnej o imieniu Dafne. Następnie wystrzelił w Dafne strzałę zakończoną ołowiem, uodparniając ją na zaloty Apolla. W ten sposób Apollo został skazany na tęsknotę za miłością, która nigdy nie będzie odwzajemniona.

Apollo goniący Dafne, obraz Francesco Albaniego, ok. 1615 ( Public Domain )

Historia miłości Erosa i Psyche

W innym micie, była piękna śmiertelna księżniczka zwana Psyche. Psyche była podobno tak piękna, że jej uroda rywalizowała z urodą samej Afrodyty. Jej piękno było podobno tak budzące respekt, że śmiertelnicy zaczęli porzucać ołtarze Afrodyty, wybierając zamiast niej czczenie Psyche. Nie dziwi więc, że Afrodyta nie mogła się z tym pogodzić.

Bogini wysłała swojego ulubionego syna, Erosa, aby dokonał zemsty. Kazała młodemu bogu trafić Psyche jedną ze swoich strzał, zmuszając ją do zakochania się w najbrzydszej istocie w całym istnieniu. Niestety dla Erosa, on sam nie był odporny na działanie swoich strzał. Na widok pięknej Psyche, Eros był tak rozkojarzony, że przypadkowo ukłuł się strzałą, natychmiast zakochując się w pannie.

Psyche i Kupidyn, William Bouguereau, 1895 ( Public Domain )

Obawiając się matki, Eros zaaranżował spotkanie z Psyche pod osłoną całkowitej ciemności. Przez pewien czas oboje byli szczęśliwi, a kochając się noc w noc, Psyche nigdy nie poznała prawdziwej tożsamości swojego kochanka. Niestety, szczęście Psyche przyciągnęło gniew jej zazdrosnych sióstr. Doprowadziły ją one do próby odkrycia tożsamości tajemniczego zalotnika.

Pewnej nocy Psyche zapaliła świecę i w ten sposób odkryła, że jej kochanek to nikt inny jak Eros. Eros z kolei uciekł, czując się zdradzony. Psyche miała złamane serce i zaczęła błagać bogów o pomoc w połączeniu się z jej miłością. W końcu Afrodyta odpowiedziała na modlitwy Psyche.

Afrodyta dała Psyche serię pozornie niemożliwych do wykonania zadań, stwierdzając, że jeśli Psyche odniesie sukces we wszystkich z nich, pomoże jej. Ku zdumieniu Afrodyty, Psyche udało się. Została nagrodzona zaufaniem zarówno Afrodyty jak i Erosa. Afrodyta uczyniła z Psyche boginię, dzięki czemu dwoje kochanków mogło żyć długo i szczęśliwie.

Małżeństwo Erosa i Psyche, obraz Andrea Schiavone, około 1540 roku ( Public Domain )

Wniosek

Pomimo bycia ważnym bogiem we własnej osobie, kult Erosa nigdy nie zdobył popularności w starożytnej Grecji. Chociaż miał czcicieli, to prawie zawsze pod parasolem kultu Afrodyty.

Chociaż Eros jest dziś w dużej mierze zapomniany przez kulturę zachodnią, jego rzymski odpowiednik, Kupidyn, żyje dalej. Przejdź się do dowolnego sklepu z kartami upominkowymi na świecie w okolicach Walentynek, a najprawdopodobniej znajdziesz wiele przedstawień Erosa. Historia ERos i Psyche stali się popularną opowieścią ludową w świecie grecko-rzymskim. Jeśli Eros czegoś nas uczy, to tego, że ludzie zawsze byli frajerami dla dobrej historii miłosnej ze szczęśliwym zakończeniem.

Górny obrazek: Złoty Eros, grecki bóg miłości przedstawienie w zbliżeniu na środkowe ciało, łuk i strzały. Źródło: zwiebackesser / Adobe Stock

By Robbie Mitchell

Powiązane artykuły
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Śmierć królowej wywołuje dyskusję na temat królewskiej linii sukcesji

W 1953 roku w koronacji Elżbiety II uczestniczyło 8 251 gości z 181 krajów i terytoriów. Po jej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

12 Strasznie pięknych nagrobków z cmentarza Staglieno

Być może nie ma innego cmentarza na ziemi, który oddaje emocje miłości, straty i żalu wokół…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!