Tajemnice

Backgammon- historia licząca 5000 lat

Pomimo swojej współczesnej popularności, niewielu wie, że backgammon jest tak naprawdę jedną z najstarszych gier planszowych znanych człowiekowi. Historia gry w backgammon sięga 5000 lat wstecz i obejmuje kilka kontynentów i krajów, od Egiptu i Iranu, po Anglię, a nawet Chiny.

Backgammon to prosta gra, składająca się z planszy do gry w backgammon, piętnastu białych warcabów, piętnastu czarnych warcabów i dwóch kostek. Na planszy znajdują się 24 wąskie trójkąty, zwane punktami, o naprzemiennych kolorach, które są pogrupowane w cztery kwadranty po sześć trójkątów. Każdy gracz ma swoją planszę domową i planszę zewnętrzną, każda złożona z sześciu trójkątów, zwróconych w stronę plansz drugiego gracza.

Celem gry jest przeniesienie wszystkich swoich warcabów na swoją macierzystą planszę, zanim zrobi to przeciwnik. Dopiero wtedy gracze mogą zacząć zdejmować wszystkie swoje warcaby z domowej planszy. Warcaby są przesuwane zgodnie z toczeniem kostki i gracze mogą „uderzyć” kawałki przeciwnika i zmusić je do przejścia do baru, aby zacząć od początku. Jest to gra szczęścia i umiejętności, która pozostaje popularna do dziś.

Czy backgammon powstał w starożytnym Egipcie?

Uważa się, że backgammon powstał w Egipcie jako gra zwana senet, znana również jako gra trzydziestu kwadratów. Grało się w nią za pomocą kostki i planszy z wzorem, który miał kwadraty w trzech rzędach po dziesięć. Gra pochodzi z 3000 r. p.n.e. i chociaż zasady gry zostały utracone przez czas, jej podobieństwa do backgammona doprowadziły wielu do spekulacji, że te dwie gry są ze sobą powiązane.

Podobne gry zostały znalezione ze starożytnej Persji w tym, co jest współczesnym Iranem. Na przykład, wiele desek zostało znalezionych dla gry 20 kwadratów, z najwcześniejszą deską znalezioną w Shahr-I Sokhta . Plansza do tej gry wydaje się bardzo podobna do tych znalezionych do gry w senet. W rzeczywistości, w Egipcie, plansze do gry w 20 kwadratów zostały znalezione na rezerwowej stronie pudełek do gry w senet.

Inny typ planszy ze starożytnej Persji wykazuje jeszcze bliższe podobieństwo do planszy do gry w backgammon. Plansza ta została znaleziona w Jiroft w Iranie i ma trzy równoległe rzędy dwunastu okrągłych pól, o jeden rząd więcej niż współczesna plansza do backgammona. Plansza w Jiroft jest przerwana w środku, tworząc dwa bloki po sześć pól z każdej strony, w przeciwieństwie do planszy do backgammona, która ma dwa rzędy po dwanaście pól z dwóch stron. Podobnie jak backgammon i senet, gra ta wydaje się być grą wyścigową, w której celem jest przesunięcie swoich kawałków z jednej strony planszy na drugą przed przeciwnikiem.

backgammon
plansza do backgammona, Wikipedia

Backgammon w starożytnym Rzymie

Wiemy, że ten styl planszy trafił do Europy Zachodniej, ponieważ podobne plansze z dużo późniejszego okresu można znaleźć w starożytnym Rzymie. Te plansze pochodzą z gry, która była znana jako Ludas Duodecim Scriptorum , czyli „gra w dwanaście punktów” w czasach republikańskiego i wczesnego cesarskiego Rzymu. Później stała się znana jako „kości”.

Ta plansza ma na sobie trzy rzędy dwunastu punktów. Uważa się, że gra wywodzi się z senetu. Gra została zmieniona około I wieku n.e., kiedy to usunięto rząd pól. Mówi się, że rzymski cesarz Klaudiusz tak bardzo lubił tę grę, że kazał wbudować planszę do swojego powozu.

Podczas gdy te wcześniejsze gry wykazywały pewne uderzające podobieństwa do backgammona, najstarszą grą o zasadach zbliżonych do backgammona jest grecka gra tabula. Gra ta została opisana w epigramie (krótkim wierszu satyrycznym) przez bizantyjskiego cesarza Zenona. Cel gry był taki sam jak w backgammonie. Były 24 punkty, po 12 z każdej strony, a na każdego gracza przypadało 15 liczników. W przeciwieństwie do backgammona, były trzy kostki, a nie dwie. Uważa się, że gra ta jest bezpośrednim potomkiem wcześniejszego Ludas Duodecim Scriptorum.

Backgammon i jego rozwój w średniowieczu

Począwszy od XI wieku gry planszowe stały się niezwykle popularne w Europie. Istnieją dowody na to, że w 1025 r. w Anglii grano w grę planszową o nazwie „nard”. Była to prawdopodobnie najwcześniejsza forma backgammona, jaką znamy dzisiaj. Uważa się, że gra trafiła do Anglii dzięki rycerzom powracającym z wypraw krzyżowych. Mniej więcej w tym samym czasie, co w Anglii, gra zyskała na popularności we Francji, do tego stopnia, że w 1254 roku Ludwik IX musiał wydać dekret zakazujący urzędnikom gry. Wkrótce wszyscy w Europie zaczęli grać w gry planszowe.

W okresie renesansu backgammon zaczął się również pojawiać w sztuce. Znajduje się na obrazach wielu holenderskich mistrzów, takich jak Ogród rozkoszy ziemskich Hieronima Boscha i Triumf śmierci Pietera Brueghela. Pojawia się również w The Cardsharps autorstwa Caravaggio.

Wiele dzieł literackich wspomina również o grze przy „stołach”. W 1666 roku podano, że stoły to stara nazwa backgammona. Odniesienia do stołów do gry zostały wykonane przez angielskiego dramaturga i poetę Williama Shakespeare’a w Love’s Labour’s Lost , jak również jego kolegi angielskiego poety Geoffreya Chaucera w Canterbury Tales .

Backgammon w świecie współczesnym

Jednak dopiero w XVII wieku powstała nazwa backgammon. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z listu Jamesa Howella z 1635 roku, a to w 1743 roku, że Edmund Hoyle po raz pierwszy nakreślił oficjalne zasady backgammon w A Short Treatise on the Game of Back Gammon . Gra rosła i słabła w popularności na przestrzeni lat, a drobne zmiany w zasadach zostały wprowadzone tu i tam.

Backgammon jest szczególnie rozpowszechniony na Bliskim Wschodzie i we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i jest de facto grą narodową w kilku krajach, w tym w Grecji, Egipcie i Turcji. Wydaje się, że historycznie został rozprzestrzeniony przez tradycję ustną i stał się popularny w czasach Imperium Osmańskiego .

Backgammon został spopularyzowany w Stanach Zjednoczonych po pierwszej wojnie światowej, a później w latach 60-tych ponownie zyskał na popularności wraz z ustanowieniem pierwszych dużych międzynarodowych turniejów backgammon. Dziś backgammon jest nadal jedną z najpopularniejszych gier planszowych na świecie, a międzynarodowe turnieje odbywają się co roku. Można powiedzieć, że przeszedł on długą drogę od swoich starożytnych początków w Egipcie i Persji.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Śmierć królowej wywołuje dyskusję na temat królewskiej linii sukcesji

W 1953 roku w koronacji Elżbiety II uczestniczyło 8 251 gości z 181 krajów i terytoriów. Po jej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

12 Strasznie pięknych nagrobków z cmentarza Staglieno

Być może nie ma innego cmentarza na ziemi, który oddaje emocje miłości, straty i żalu wokół…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!