Tajemnice

Zestaw do zabijania wampirów brytyjskiego arystokraty

Zestaw do zabijania wampirów został sprzedany za pięć razy więcej niż oczekiwano na aukcji w Derbyshire w Anglii. Sprzedaż tego dziwacznego pudełka z artefaktami, które kiedyś uważano za pomocne w ochronie przed wampirami, dowodzi, że mitologia i popularność kultury wampirów wciąż jest silna.

Zestaw do zabijania wampirów brytyjskiego arystokraty

Zestaw do zabijania wampirów, o którym mowa, najwyraźniej pochodzi z końca XIX wieku. W zamykanym pudełku zestaw do zabijania wampirów zawiera wybór narzędzi, które według powszechnej opinii mają odeprzeć wampiry, takie jak woda święcona, kołek, Biblia, krucyfiksy, para pistoletów, drewniany młotek, paciorki różańca, a nawet mosiężne świeczniki.

Ten konkretny zestaw do zabijania wampirów należał do brytyjskiego arystokraty, Lorda Haileya, zapamiętanego jako brytyjski rówieśnik i były gubernator i administrator w brytyjskich Indiach, który pracował również w Afryce. „Czy to przez strach, czy fascynację, interesująca jest wiedza, że członek najwyższego arystokratycznego porządku społecznego, człowiek z miejscem w Izbie Lordów, nabył ten przedmiot” – stwierdził Charles Hanson, właściciel Hansons Auctioneers, który obsługiwał sprzedaż. „To przypomina nam, że mit wampira dotyka ludzi ze wszystkich środowisk”.

zestaw do zabijania wampirów
Zestaw do zabijania wampirów pierwotnie należał do brytyjskiego arystokraty, lorda Haileya. (Hansons Auctioneers)

Licytacja zestawu do zabijania wampirów z XIX w.

Aukcja odbyła się w Derbyshire 30 czerwca 2022 roku. „Oferty napłynęły z całego świata, w tym z Francji, Ameryki i Kanady” – wyjaśnia komunikat prasowy Hansons Auctioneers . „Przedmioty takie jak ten fascynują kolekcjonerów, a ten miał szczególnie interesującą proweniencję”.

Zestaw do zabijania wampirów był początkowo szacowany na sprzedaż za kwotę od 2.000 do 3.000 funtów (2.400 do 3.600 dolarów), ale rzeczywista aukcja zakończyła się jako cutthroat bidding war. Ostatecznie zestaw wampira został sprzedany za oszałamiającą kwotę 13 000 funtów (15 700 dolarów). „Byłem oszołomiony i zachwycony wynikiem” – powiedział anonimowy sprzedawca. „To fascynujący przedmiot, temat do rozmowy.”

zestaw do zabijania wampirów
Wampir – Edward Munch, 1895r

Mity o wampirach i zestawy do zabijania wampirów

Choć może to brzmieć dziwacznie, istnienie zestawów do zabijania wampirów nie jest w rzeczywistości wszystkim, co jest dziwaczne i były one szczególnie popularne w 18 i 19 wieku. Kolekcja Ripley, stworzona przez samego Roberta Ripleya, zawiera kilka zestawów do zabijania wampirów, które zawierają wszystkie różne przedmioty, które według mitologii były potrzebne do zabicia wampira. W Królewskim Muzeum Uzbrojenia w Leeds w Anglii znajduje się nawet zestaw do zabijania wampirów, który zawiera kołek, młotek, krucyfiks, różaniec, pistolet, formę do odlewania srebrnych kul oraz trzy butelki, jedną z czosnkiem, drugą z wodą święconą i butelkę ze świętą ziemią.

Niemniej jednak, wiara w vampiry, a także zróżnicowane sposoby ich zabijania, mogły mieć swój początek znacznie wcześniej. Mitologia związana z istotami wampirzymi była szczególnie popularna we wschodnioeuropejskich krajach słowiańskich. Współczesne wyobrażenia o wampirach zaczęły pojawiać się w XVIII i XIX wieku, w czasie, gdy zaczęto je popularyzować w literaturze, w wierszach, takich jak Der Vampyr Heinricha Augusta Ossenfeldera (1748) i opowiadaniach, takich jak The Vampyre Johna Polidoriego (1819), Carmilla Sheridana Le Fanu (1871-72) i Dracula Brama Stokera (1897).

„Wiara w wampiry, nieumarłe stworzenie, o którym mówi się, że potrzebuje ludzkiej krwi do przeżycia, sięga setek lat wstecz i utrzymuje się w niektórych częściach świata do dziś” – wyjaśnił Charles Hanson. „Zadanie zabicia wampira było niezwykle poważne, a przekazy historyczne sugerowały konieczność stosowania szczególnych metod i narzędzi. Przedmioty o znaczeniu religijnym, takie jak krucyfiksy i Biblie, miały podobno odstraszać te potwory, stąd ich obecność w zestawie.”

zestaw do zabijania wampirów
Ekshumacja i palenie zwłok osoby posądzonej o wampiryzm; litografia R.de Moraine`a, Wikipedia

Antywampiryczne rytuały w Bułgarii

Jeszcze w 2013 roku bułgarski archeolog Nikolay Ovcharov wyjaśniał na łamach Sofia News Agency , że rytuały antywampiryczne, które były praktykowane co najmniej od XIII wieku, przestały być praktykowane dopiero około 25 lat temu.

Według pogańskich wierzeń, ludzie, którzy za życia byli uważani za złych, mogli po śmierci zamienić się w wampiry, jeśli przed pochówkiem nie zostali ugodzeni w klatkę piersiową żelaznym lub drewnianym prętem. Ludzie wierzyli, że pręt przykuje ich również do grobu, aby uniemożliwić im wyjście o północy i terroryzowanie żywych. Legendy te stanowiły ważną część folkloru Bułgarii, a także innych krajów w całej Europie.

„Nie jesteśmy ludźmi średniowiecza, żeby wierzyć w wampiry, ale w przeszłości ludzie wierzyli, że one istnieją i przeprowadzali ceremonie, aby zapobiec przemianie zmarłych w te diabelskie stworzenia” – powiedział Ocharov.

Archeolog, noszący przydomek bułgarskiego Indiany Jonesa (oczywiście), dodał, że jeszcze 25-30 lat temu w niektórych bułgarskich wioskach istniała specjalna osoba odpowiedzialna za nabijanie martwych ciał na pal – rytuał mający na celu zapobieżenie przemianie ciała w wampira.

W całej Bułgarii znaleziono szczątki ponad 100 osób poddanych działaniu wampirów, wszyscy byli mężczyznami i wszyscy byli prominentnymi obywatelami. Jeden z tych „wampirycznych” szkieletów został odkryty w 2012 roku w historycznym nadmorskim mieście Sozopol w Bułgarii, a ostatnio szkielet „wampira” został odkryty na bułgarskim Perperikon, świętym miejscu liczącym 7000 lat, położonym głęboko w Górach Rodopskich.

Pogański obrzęd był również praktykowany w sąsiedniej Serbii i innych krajach bałkańskich, a kilka miesięcy temu tzw. „wampiryczne” miejsca pochówku odkryto w Polsce . Większość ludzi przyznaje, że rytuały te oparte są na przesądach i folklorze, jednak pozostaje niewielka mniejszość ludzi, którzy nadal wierzą, że prawdziwe krwiopijcze wampiry istnieją.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Cechy faszyzmu włoskiego

Faszyzm we Włoszech narodził się w okresie powojennym, w atmosferze chaosu i niezadowolenia…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Dlaczego Niemcy rozpoczęli 2 wojnę światową?

Przyczyny polityczne, które doprowadziły do powstania Niemiec, można śledzić aż do XIX wieku.
Przeczytaj całość
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!