Tajemnice

Słowo „freelancer” wywodzi się od średniowiecznych najemników

Choć słowo freelancer często czuje się wszechobecne, niewielu zna jego etymologię. W rzeczywistości freelancerzy istnieją od dawna. Słowo freelancer wywodzi się z ” Ivanhoe” Sir Waltera Scotta, romantycznej powieści wydanej w 1820 roku, której akcja rozgrywa się w XII-wiecznej Anglii. Ivanhoe został umieszczony na liście 100 Novels that Shaped Our World skompilowanej przez BBC, ze względu na jego wpływ na odnowienie zainteresowania romansami rycerskimi i średniowieczem w ogóle. Ale to nie jedyny sposób, w jaki Ivanhoe pozostawił po sobie ślad. W powieści jeden z najemników nawiązuje do swoich „wolnych lanc”, terminu oznaczającego jego płatną armię najemników.

„Zaproponowałem Ryszardowi służbę moich wolnych lanc, a on ich nie przyjął. Poprowadzę ich do Hull, napadnę na statki i wyruszę do Flandrii; dzięki tym gwarnym czasom człowiek czynu zawsze znajdzie zatrudnienie”, stwierdził Maurice de Bracy, przywódca gangu najemników znanych jako Wolni Towarzysze w przygodowej opowieści Scotta. Odnosiło się to do tego, że lanca wojownika była „wolna”, co oznaczało, że był on wolny od wszelkich politycznych lojalności.

Określani jako „drugi najstarszy zawód świata”, najemnicy byli rzeczywistością działań wojennych na przestrzeni dziejów. Najemnicy byli i są bojownikami biorącymi udział w konfliktach dla osobistego zysku, podobnie jak najemna broń. Według Mythic Scribes, najwcześniejsza wzmianka o najemnikach została odkryta w Listach Amarna, odkopanych w Tell el-Amarna, w Egipcie, które pochodzą z 2500 r. p.n.e. Greccy najemnicy są często wspominani w historycznych archiwach, podczas gdy późne Cesarstwo Rzymskie zakontraktowało bandy „barbarzyńców”, aby pomóc im w obronie Cesarstwa Bizantyjskiego .

Cesarz bizantyjski Andronikus II sławnie zatrudnił Wielką Kompanię Katalońską, aby odeprzeć inwazję Turków Osmańskich, podczas gdy 10-wieczny cesarz Bazyli II zatrudnił Gwardię Warmińską jako osobistą ochronę złożoną z najemników Wikingów. Średniowieczna Anglia również korzystała z wolnych najemników, jak na przykład wykorzystanie Flamandów w szeregach Wilhelma Zdobywcy . Przez 12 wieku, wolne kompanie, lub armie najemników, były używane w całej Europie, takie jak podczas wojny stuletniej .

To żywo wyrażające się XIX-wieczne słowo zawładnęło popularną wyobraźnią i wkrótce było używane w innych kontekstach. Do końca lat 60. XIX wieku freelance był używany jako rzeczownik, a w 1903 roku Oxford English Dictionary uznał go za czasownik. Autor P. G. Wodehouse użył terminu „free-lance” w swoim opowiadaniu z 1926 roku The Inferiority Complex of Old Sippy , opisując beztroskie życie pisarza freelancera, w porównaniu z jego ponurą egzystencją jako płatnego redaktora. Podczas gdy niektórzy krytykują wyzysk freelancerów w dzisiejszym świecie, zwłaszcza z powodu braku ochrony prawnej, można użyć metafory najemnika Scotta „Free Lance”, aby zrozumieć wolność pracy w rytmie własnego bębna.

Górny obrazek: Podczas gdy termin freelancer został ukuty w XIX wieku, wolni najemnicy byli rzeczywistością działań wojennych w całej historii. Na zdjęciu ułani turniejowi z Albumu turniejów i parad w Norymberdze. Źródło: Met Museum /. Domena publiczna

Autor: Andrzej Moski

Powiązane artykuły
Tajemnice

Cechy faszyzmu włoskiego

Faszyzm we Włoszech narodził się w okresie powojennym, w atmosferze chaosu i niezadowolenia…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Dlaczego Niemcy rozpoczęli 2 wojnę światową?

Przyczyny polityczne, które doprowadziły do powstania Niemiec, można śledzić aż do XIX wieku.
Przeczytaj całość
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!