Vintage

Edwina Booth – 35 przepiękne zdjęcia amerykańskiej aktorki z lat 30!

Urodzona w 1904 roku jako Josephine Constance Woodruff w Provo w stanie Utah, amerykańska aktorka Edwina Booth otrzymała swoją pierwszą rolę w 1926 roku w filmie niemym. W 1928 roku została obsadzona w filmie „Manhattan Cocktail” w reżyserii Dorothy Arzner. Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) było pod jej wrażeniem i obsadziło Booth w rolach drugoplanowych.

Szansa od losu dla Edwiny Booth

Szansa dla Edwiny Booth pojawiła się, gdy studio obsadziło ją w nowym epickim filmie o dżungli Trader Horn u boku Harry’ego Careya. MGM przyznało produkcji dość duży budżet, a obsadę i ekipę wysłało na plan we Wschodniej Afryce. Ekipa była niedoświadczona i źle przygotowana do kręcenia filmów w Afryce, a problem ten pogłębiała decyzja MGM o kręceniu filmu z dźwiękiem w ostatniej chwili.

Problemy ze zdrowiem

Kiedy Edwina Booth opuściła Stany Zjednoczone, miała gorączkę. Jej rola w filmie jako „Białej Bogini” wymagała, by była skąpo odziana, co prawdopodobnie zwiększyło jej podatność. Produkcja trwała kilka miesięcy (znacznie dłużej niż przeciętny czas produkcji w tamtych czasach), a film trafił do kin dopiero w 1931 roku. Mimo wielu problemów z realizacją filmu, ”Trader Horn” odniósł sukces, zdobywając nominację do Oscara za najlepszy film.

Smutny koniec

Edwinie powiodło się znacznie gorzej; zajęło jej sześć lat, by w pełni odzyskać sprawność fizyczną. Pozwała MGM na ponad milion dolarów, twierdząc, że podczas zdjęć w Afryce zapewniono jej nieodpowiednią ochronę i ubranie. Twierdziła, że została zmuszona do opalania się nago przez dłuższy czas podczas kręcenia filmu. Sprawa cieszyła się dużym zainteresowaniem w tabloidach i ostatecznie została rozstrzygnięta poza sądem. Według niektórych źródeł, warunki nie zostały ujawnione; jednak archiwa Brigham Young University wskazują, że rozliczyła się za 35 000 dolarów, co w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze daje co najmniej 600 000 dolarów.

Kariera aktorska Booth nigdy nie podniosła się po debiucie w MGM. Zmarła na serce w 1991 roku w Long Beach w Kalifornii, w wieku 86 lat.

Spójrz na te wspaniałe zdjęcia, aby zobaczyć piękno młodej Edwiny Booth we wczesnych latach 30.

edwina booth

Powiązane artykuły
Vintage

Kobieta całuje swoją złotą rybkę, 1944

Finny, złota rybka, obdarza swoją panią, panią George Wolfe z Des Moines w stanie Iowa, swoim…
Przeczytaj całość
Vintage

Zdjęcia Gordon Highlanders na patrolu w Belfaście w latach 70.

Srebrny Jubileusz i Urodzinowe Wyróżnienia 1977, ogłoszone 11 czerwca 1977 roku, przypadły na…
Przeczytaj całość
Vintage

50 niesamowitych zdjęć przedstawiających sceny uliczne Alkmaar z końca XIX wieku

Alkmaar to miasto i gmina w Holandii, położone w prowincji Holandia Północna. Alkmaar jest…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!