Tajemnice

70 000 lat łucznictwa

Gdzieś w głębokiej historii ograniczony cios i uderzenie zostały uzbrojone i zastąpione kijem. W końcu wymóg zadawania obrażeń osobom znajdującym się poza zasięgiem ręki zrodził kij do rzucania i włócznię, ale w końcu toksofile (łucznicy) zaczęli używać elastycznych materiałów, by zwiększyć swoją agresję i powstała pierwsza broń łucznicza w postaci łuku i strzały.

Popularność łucznictwa na przestrzeni dziejów

W historii, gdy coś było tak popularne jak łucznictwo, stawało się uwikłane w mity, folklor i ballady, takie jak na przykład Robin Hood, by wymienić chyba najbardziej znane. Odniesienia do łucznictwa pojawiają się w światowej mitologii, na przykład w mitologii greckiej, w 21 księdze Odysei Odyseusz był wybitnie uzdolniony w „sztuce łucznictwa” i zarówno Eros i Kupidyn, greccy i rzymscy bogowie miłości, odpowiednio, byli mistrzami łucznictwa, jak i bóg Apollo.

łucznictwa
Giovanni Battista Cipriani – Chiron uczący Ahillesa strzelać z łuku, domena publiczna, Wikimedia Commons

Łucznictwo w kulturze masowej

Podobnie dzisiaj, Hollywood prezentuje łupek fikcyjnych bohaterów opartych na strzałach , w tym Katniss Everdeen w The Hunger Games , Legolas w The Lord of the Rings i Hawkeye w Avengers. Jednak według 2008-paper zatytułowany „Narzędzia średniej epoki kamienia, narzędzia kostne z warstw Howiesons Poort, Sibudu Cave, RPA,” to w tym schronieniu skalnym archeolodzy odkryli najstarsze groty strzał, które kiedykolwiek zostały znalezione, datowane na około 72.000-60.000 lat temu.

Łucznicy byli ważnymi członkami siły wojskowej w starożytności i średniowieczu

Najstarsze krzemienie strzał w RPA

Sibudu Cave znajduje się w klifie piaskowca w północnym Kwa Zulu-Natal, w Południowej Afryce, i był zajęty od około 77.000 do 38.000 lat temu. Niektóre z najstarszych współczesnych technologii ludzkich zostały znalezione w schronie, w tym pierwsze użycie kleju i pościeli występujące około 77 000 lat temu, najwcześniejsza igła datowana na około 61 000 lat i kolekcja włóczni datowana na 400 000 lat. Łuk i strzały to unikalny rozwój gatunku ludzkiego, jak twierdzą naukowcy z Cambridge Lucinda Backwell i Justin Bradfield, którzy w 2018 roku opublikowali pracę badawczą zatytułowaną ”The antiquity of bow-and-arrow technology: evidence from Middle Stone Age layers at Sibudu Cave.” Po przeanalizowaniu kościanego punktu strzałowego ze schronu skalnego w Sibudu Cave para badaczy doszła do wniosku, że łuk i strzały, w tym kontekście, sygnalizują funkcjonowanie poznawcze na wyższym poziomie występujące wcześniej niż 60 000 lat p.n.e.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Śmierć królowej wywołuje dyskusję na temat królewskiej linii sukcesji

W 1953 roku w koronacji Elżbiety II uczestniczyło 8 251 gości z 181 krajów i terytoriów. Po jej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

12 Strasznie pięknych nagrobków z cmentarza Staglieno

Być może nie ma innego cmentarza na ziemi, który oddaje emocje miłości, straty i żalu wokół…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!