Tajemnice

70 000 lat łucznictwa

Gdzieś w głębokiej historii ograniczony cios i uderzenie zostały uzbrojone i zastąpione kijem. W końcu wymóg zadawania obrażeń osobom znajdującym się poza zasięgiem ręki zrodził kij do rzucania i włócznię, ale w końcu toksofile (łucznicy) zaczęli używać elastycznych materiałów, by zwiększyć swoją agresję i powstała pierwsza broń łucznicza w postaci łuku i strzały.

Popularność łucznictwa na przestrzeni dziejów

W historii, gdy coś było tak popularne jak łucznictwo, stawało się uwikłane w mity, folklor i ballady, takie jak na przykład Robin Hood, by wymienić chyba najbardziej znane. Odniesienia do łucznictwa pojawiają się w światowej mitologii, na przykład w mitologii greckiej, w 21 księdze Odysei Odyseusz był wybitnie uzdolniony w „sztuce łucznictwa” i zarówno Eros i Kupidyn, greccy i rzymscy bogowie miłości, odpowiednio, byli mistrzami łucznictwa, jak i bóg Apollo.

łucznictwa
Giovanni Battista Cipriani – Chiron uczący Ahillesa strzelać z łuku, domena publiczna, Wikimedia Commons

Łucznictwo w kulturze masowej

Podobnie dzisiaj, Hollywood prezentuje łupek fikcyjnych bohaterów opartych na strzałach , w tym Katniss Everdeen w The Hunger Games , Legolas w The Lord of the Rings i Hawkeye w Avengers. Jednak według 2008-paper zatytułowany „Narzędzia średniej epoki kamienia, narzędzia kostne z warstw Howiesons Poort, Sibudu Cave, RPA,” to w tym schronieniu skalnym archeolodzy odkryli najstarsze groty strzał, które kiedykolwiek zostały znalezione, datowane na około 72.000-60.000 lat temu.

Łucznicy byli ważnymi członkami siły wojskowej w starożytności i średniowieczu

Najstarsze krzemienie strzał w RPA

Sibudu Cave znajduje się w klifie piaskowca w północnym Kwa Zulu-Natal, w Południowej Afryce, i był zajęty od około 77.000 do 38.000 lat temu. Niektóre z najstarszych współczesnych technologii ludzkich zostały znalezione w schronie, w tym pierwsze użycie kleju i pościeli występujące około 77 000 lat temu, najwcześniejsza igła datowana na około 61 000 lat i kolekcja włóczni datowana na 400 000 lat. Łuk i strzały to unikalny rozwój gatunku ludzkiego, jak twierdzą naukowcy z Cambridge Lucinda Backwell i Justin Bradfield, którzy w 2018 roku opublikowali pracę badawczą zatytułowaną ”The antiquity of bow-and-arrow technology: evidence from Middle Stone Age layers at Sibudu Cave.” Po przeanalizowaniu kościanego punktu strzałowego ze schronu skalnego w Sibudu Cave para badaczy doszła do wniosku, że łuk i strzały, w tym kontekście, sygnalizują funkcjonowanie poznawcze na wyższym poziomie występujące wcześniej niż 60 000 lat p.n.e.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Niewyjaśnione szczątki dzieci znalezione w pobliżu walijskiego średniowiecznego klasztoru

Wykopaliska mające na celu odnalezienie lokalizacji 600-letniego średniowiecznego klasztoru w…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Przejazd trumienny Cesarskiej Korony Państwowej: historia kończy rozdział

Klejnoty koronne Wielkiej Brytanii to symbole regaliów i szat liturgicznych monarchii brytyjskiej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Słowo "freelancer" wywodzi się od średniowiecznych najemników

Choć słowo freelancer często czuje się wszechobecne, niewielu zna jego etymologię. W…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!