Tajemnice

2000-letni żółw znaleziony w Pompejach

5,5-calowy ciężarny żółw Hermanna był kolejną ofiarą w Pompejach, ale tym razem przyczyną śmierci był inny rodzaj katastrofy naturalnej. To raczej trzęsienie ziemi niż słynna erupcja przypieczętowały los tej twardej małej damy.

Tragedia w Pompejach

W 62 roku n.e. Pompeje nawiedziło niszczycielskie trzęsienie ziemi, a jakiś czas po nim biedny żółw zdechł, próbując złożyć jajo, ponieważ został przygnieciony pod domem. Część skorupy żółwia, wraz z jego ogonem, pozostała nienaruszona. Szczątki kruchego jajka w jej skorupie zostały udokumentowane i dodane do listy znalezisk, które zostały datowane przez archeologów pomiędzy niszczącym trzęsieniem ziemi z 62 roku n.e. a erupcją Wezuwiusza z 79 roku n.e., zgodnie z komunikatem prasowym przez Pompeje.

„Trwająca kampania wykopaliskowa w Pompejach nadal przynosi nowe znaleziska i znaczące odkrycia, potwierdzając niezwykłe bogactwo tego prawdziwego skarbu historii i pamięci, który fascynuje cały świat” – powiedział włoski minister kultury Dario Franceschini w odpowiedzi na to wyjątkowe znalezisko. Szczątki zostały odkryte w części miasta przeznaczonej na łaźnie publiczne, tak popularne w starożytnym Rzymie.

żółw
Skamielina żółwia

Między trzęsieniem ziemi a erupcją: Historia żółwia

Sejsmolodzy i geolodzy uważają, że trzęsienie ziemi z 62 roku było prekursorem erupcji wulkanu 17 lat później, sygnalizując koniec długiego uśpienia Wezuwiusza. Trzęsienia i wstrząsy wtórne trwały jeszcze kilka dni po trzęsieniu ziemi, powodując uzasadnione zniszczenia i szkody.

Mark Robinson, archeolog z Uniwersytetu w Oxfordzie zaangażowany w projekt wykopalisk, wyjaśnił, że nie było możliwe odbudowanie wszystkich Pompejów, które otrzymały znaczne uszkodzenia. W rzeczywistości flora i fauna z sąsiednich obszarów przeniosła się z terenów wiejskich na teren miasta. Żółw raczej nie był domowym zwierzątkiem i prawdopodobnie był dziki. W przeszłości w Pompejach znajdowano szczątki żółwi, choć zazwyczaj pochodziły one z ogrodów lub domów zamożnych ludzi.

Pompeje przystąpiły do odbudowy dość szybko po niszczącym trzęsieniu ziemi, a warstwy odbudowy i renowacji okazały się być bardzo interesujące dla historyków i archeologów. W tym okresie przejściowym gad wszedł do jednego z nieużywanych pomieszczeń i wykopał sobie legowisko. Valeria Amoretti, która pracuje na stanowisku jako antropolog, była cytowana przez Reutersa:

„Wykopał sobie norę, w której mógł złożyć jajo, ale nie udało mu się tego zrobić, co mogło być przyczyną jego śmierci”.

Archeolodzy i naukowcy na tym stanowisku uważają, że żółw przedostał się do budynku typu warsztatowego, który został zbyt poważnie uszkodzony, aby można go było odbudować w wyniku trzęsienia ziemi. Żółwie potrzebują odpowiedniego siedliska do złożenia jaj – jeśli nie są w stanie tego zrobić, mogą je przez jakiś czas zachować, ale przedłużające się czekanie może je faktycznie zabić. Instynkt każe im wybrać śmierć zamiast złożenia jaja w nieodpowiednim miejscu, zjawisko to nazywa się dystocją.

żółw
Ofiara wybuchu wulkanu w antycznych Pompejach

Nie ostatni żółw w Pompejach

Obecność żółwia w mieście i porzucenie wystawnego domu, w którym obecnie przebudowywane są łaźnie Stabiana, jest wskaźnikiem tego, jak „transformacyjna” była odbudowa po trzęsieniu ziemi, zauważa dyrektor generalny Gabriel Zuchtriegel. Niektóre z dawniej zamieszkałych obszarów wykazują opuszczenie, podczas gdy mniej rozwinięte obszary wiejskie lub zalesione są włączone w zakres działania nouveau Pompei.

„… jednocześnie rozbudowa łaźni jest świadectwem wielkiej pewności siebie, z jaką Pompeje wznowiły życie po trzęsieniu ziemi, by następnie zostać zmiażdżone w ciągu jednego dnia w AD 79” – dodał Zuchtriegel w tym samym oświadczeniu.

W miejscu tym znajdował się wystawny dom, który posiadał wyrafinowane mozaiki i malowidła ścienne. Pochodził on z I wieku p.n.e., ale pozostaje niejasne, dlaczego taka przestrzeń nie została przywrócona, a raczej przejęta przez łaźnie Stabian, donosi The Daily Mail . Pompeje pozostają jednym z największych znalezisk archeologii, a popiół wulkaniczny z Wezuwiusza działa jako nieprawdopodobny środek konserwujący – tak bardzo, że całe miasta Herculaneum i Pompeje zostały znalezione w XVIII wieku, uchwycone w swoich ostatnich chwilach.

„Żółw reprezentuje kawałek, który należy dodać do tej mozaiki relacji między kulturą i naturą, a także społecznością i środowiskiem, które stanowią historię starożytnych Pompejów. W nadchodzących latach badania znalezisk organicznych i badania nad rolnictwem, ekonomią i demografią w Pompejach i jego zapleczu będą priorytetem w naszej strategii badań, ochrony i waloryzacji, podobnie jak nadanie większej ekspozycji miejscom i zabytkom poza centrum miasta, takim jak rustykalna Villa of Boscoreale oraz wille Torre Annunziata i Castellammare di Stabia” – podsumowuje Zuchtriegel.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Cechy faszyzmu włoskiego

Faszyzm we Włoszech narodził się w okresie powojennym, w atmosferze chaosu i niezadowolenia…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Dlaczego Niemcy rozpoczęli 2 wojnę światową?

Przyczyny polityczne, które doprowadziły do powstania Niemiec, można śledzić aż do XIX wieku.
Przeczytaj całość
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!