Tajemnice

2000-letni żółw znaleziony w Pompejach

5,5-calowy ciężarny żółw Hermanna był kolejną ofiarą w Pompejach, ale tym razem przyczyną śmierci był inny rodzaj katastrofy naturalnej. To raczej trzęsienie ziemi niż słynna erupcja przypieczętowały los tej twardej małej damy.

Tragedia w Pompejach

W 62 roku n.e. Pompeje nawiedziło niszczycielskie trzęsienie ziemi, a jakiś czas po nim biedny żółw zdechł, próbując złożyć jajo, ponieważ został przygnieciony pod domem. Część skorupy żółwia, wraz z jego ogonem, pozostała nienaruszona. Szczątki kruchego jajka w jej skorupie zostały udokumentowane i dodane do listy znalezisk, które zostały datowane przez archeologów pomiędzy niszczącym trzęsieniem ziemi z 62 roku n.e. a erupcją Wezuwiusza z 79 roku n.e., zgodnie z komunikatem prasowym przez Pompeje.

„Trwająca kampania wykopaliskowa w Pompejach nadal przynosi nowe znaleziska i znaczące odkrycia, potwierdzając niezwykłe bogactwo tego prawdziwego skarbu historii i pamięci, który fascynuje cały świat” – powiedział włoski minister kultury Dario Franceschini w odpowiedzi na to wyjątkowe znalezisko. Szczątki zostały odkryte w części miasta przeznaczonej na łaźnie publiczne, tak popularne w starożytnym Rzymie.

żółw
Skamielina żółwia

Między trzęsieniem ziemi a erupcją: Historia żółwia

Sejsmolodzy i geolodzy uważają, że trzęsienie ziemi z 62 roku było prekursorem erupcji wulkanu 17 lat później, sygnalizując koniec długiego uśpienia Wezuwiusza. Trzęsienia i wstrząsy wtórne trwały jeszcze kilka dni po trzęsieniu ziemi, powodując uzasadnione zniszczenia i szkody.

Mark Robinson, archeolog z Uniwersytetu w Oxfordzie zaangażowany w projekt wykopalisk, wyjaśnił, że nie było możliwe odbudowanie wszystkich Pompejów, które otrzymały znaczne uszkodzenia. W rzeczywistości flora i fauna z sąsiednich obszarów przeniosła się z terenów wiejskich na teren miasta. Żółw raczej nie był domowym zwierzątkiem i prawdopodobnie był dziki. W przeszłości w Pompejach znajdowano szczątki żółwi, choć zazwyczaj pochodziły one z ogrodów lub domów zamożnych ludzi.

Pompeje przystąpiły do odbudowy dość szybko po niszczącym trzęsieniu ziemi, a warstwy odbudowy i renowacji okazały się być bardzo interesujące dla historyków i archeologów. W tym okresie przejściowym gad wszedł do jednego z nieużywanych pomieszczeń i wykopał sobie legowisko. Valeria Amoretti, która pracuje na stanowisku jako antropolog, była cytowana przez Reutersa:

„Wykopał sobie norę, w której mógł złożyć jajo, ale nie udało mu się tego zrobić, co mogło być przyczyną jego śmierci”.

Archeolodzy i naukowcy na tym stanowisku uważają, że żółw przedostał się do budynku typu warsztatowego, który został zbyt poważnie uszkodzony, aby można go było odbudować w wyniku trzęsienia ziemi. Żółwie potrzebują odpowiedniego siedliska do złożenia jaj – jeśli nie są w stanie tego zrobić, mogą je przez jakiś czas zachować, ale przedłużające się czekanie może je faktycznie zabić. Instynkt każe im wybrać śmierć zamiast złożenia jaja w nieodpowiednim miejscu, zjawisko to nazywa się dystocją.

żółw
Ofiara wybuchu wulkanu w antycznych Pompejach

Nie ostatni żółw w Pompejach

Obecność żółwia w mieście i porzucenie wystawnego domu, w którym obecnie przebudowywane są łaźnie Stabiana, jest wskaźnikiem tego, jak „transformacyjna” była odbudowa po trzęsieniu ziemi, zauważa dyrektor generalny Gabriel Zuchtriegel. Niektóre z dawniej zamieszkałych obszarów wykazują opuszczenie, podczas gdy mniej rozwinięte obszary wiejskie lub zalesione są włączone w zakres działania nouveau Pompei.

„… jednocześnie rozbudowa łaźni jest świadectwem wielkiej pewności siebie, z jaką Pompeje wznowiły życie po trzęsieniu ziemi, by następnie zostać zmiażdżone w ciągu jednego dnia w AD 79” – dodał Zuchtriegel w tym samym oświadczeniu.

W miejscu tym znajdował się wystawny dom, który posiadał wyrafinowane mozaiki i malowidła ścienne. Pochodził on z I wieku p.n.e., ale pozostaje niejasne, dlaczego taka przestrzeń nie została przywrócona, a raczej przejęta przez łaźnie Stabian, donosi The Daily Mail . Pompeje pozostają jednym z największych znalezisk archeologii, a popiół wulkaniczny z Wezuwiusza działa jako nieprawdopodobny środek konserwujący – tak bardzo, że całe miasta Herculaneum i Pompeje zostały znalezione w XVIII wieku, uchwycone w swoich ostatnich chwilach.

„Żółw reprezentuje kawałek, który należy dodać do tej mozaiki relacji między kulturą i naturą, a także społecznością i środowiskiem, które stanowią historię starożytnych Pompejów. W nadchodzących latach badania znalezisk organicznych i badania nad rolnictwem, ekonomią i demografią w Pompejach i jego zapleczu będą priorytetem w naszej strategii badań, ochrony i waloryzacji, podobnie jak nadanie większej ekspozycji miejscom i zabytkom poza centrum miasta, takim jak rustykalna Villa of Boscoreale oraz wille Torre Annunziata i Castellammare di Stabia” – podsumowuje Zuchtriegel.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Niewyjaśnione szczątki dzieci znalezione w pobliżu walijskiego średniowiecznego klasztoru

Wykopaliska mające na celu odnalezienie lokalizacji 600-letniego średniowiecznego klasztoru w…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Przejazd trumienny Cesarskiej Korony Państwowej: historia kończy rozdział

Klejnoty koronne Wielkiej Brytanii to symbole regaliów i szat liturgicznych monarchii brytyjskiej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Słowo "freelancer" wywodzi się od średniowiecznych najemników

Choć słowo freelancer często czuje się wszechobecne, niewielu zna jego etymologię. W…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!