Tajemnice

John King, 11 – letni pirat z Karaibów

Prawie 300 lat przed tym, jak pierwszy film ”Piraci z Karaibów” podsycił wyobraźnię młodych, współczesnych umysłów ekscytującymi przygodami piratów emocjonował się młody chłopiec o imieniu John King. John to najmłodszy pirat z Karaibów którego istnienia jesteśmy pewni. Poznajcie jego historię!

Pirat z Karaibów w wieku wczesnoszkolnym.

Miał nie więcej niż 11 lat (sprzeczne źródła podają, że miał 9, 10 lub 11 lat), gdy dołączył do pirackiej załogi Samuela Bellamy’ego, co czyni Johna Kinga najmłodszym znanym piratem w historii, a ta zaczyna się 9 listopada 1716 roku, kiedy John i jego matka znajdowali się na statku pasażerskim Bonetta. Byli w drodze na Antiguę z Jamajki, kiedy niesławny pirat kapitan Samuel „Czarny Sam” Bellamy i jego załoga zdobyli statek.

pirat z Karaibów
Samuel Bellamy, ”Wrak Whydah”, Allen & Ginter, Wikicommon

Krótka kariera młodego pirata

Podczas gdy młody chłopak obserwował załogę plądrującą statek, wydawał się być coraz bardziej podekscytowany perspektywą zostania piratem i zanim jego matka wiedziała co zrobić, jej syn błagał o opuszczenie jej i dołączenie do pirackiej załogi Bellamy’ego. W rzeczywistości, kapitan Bonetta, Abijah Savage, powiedział, że John groził nawet, że zabije się lub skrzywdzi swoją matkę, jeśli odmówi mu się szansy dołączenia do tej bandy piratów. Mimo, że chłopiec był młody, Bellamy dostrzegł jego determinację i potencjał i postanowił wciągnąć go na pokład.

Życie Johna jako pirata było krótkie – pływał z Bellamym tylko przez około sześć miesięcy – ale w tym czasie był świadkiem / szabrownikiem kilku statków z kolegami z załogi, a w lutym 1717 roku stał obok Bellamy’ego, gdy kapitan przejął słynną 100-stopową, uzbrojoną galerę niewolniczą znaną jako Whydah.

Był to ostatni statek piracki, na którym John podróżował, ponieważ jego marzenie i życie zakończyło się nagle 26 kwietnia 1717 roku, gdy sztorm zatopił Whydah u wybrzeży Cape Cod, Massachusetts, USA.

pirat z Karaibów
Jean Leon Gerome Ferris, ”Schwytanie Czarnobrodego”, Wikimedia Common

Małoletni pirat z Karaibów faktycznie zidentyfikowany po latach

Ale historia najmłodszego pirata nie kończy się na tym. W 2006 roku naukowcy z Smithsonian Institution i Center for Historical Archaeology analizowali ludzkie szczątki odkryte na wraku statku Whydah, kiedy znaleźli 11-calową kość strzałkową wewnątrz jedwabnej pończochy i buta. Stwierdzili, że należały one do młodego chłopca w wieku mniej więcej Johna, potwierdzając zapisy o Johnie Kingu, najmłodszym piracie z Karaibów.

Powiązane artykuły
Tajemnice

Archeologiczna igła w stogu siana: Wioska Wikingów w Kaupang

Ancient Norse literature is filled with place names of towns, farms, and fjords. While many of these…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Michał Anioł i jego brudny sekret

Choć większość ludzi słyszała o Michale Aniele, większość nie ma pojęcia, że miał on…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Kapsuła czasu otwarta w kopalni kobaltu Alderley Edge, Anglia

Jaskiniowcy badający podziemne przestrzenie w Alderley Edge, Cheshire w północno-zachodniej…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!