Tajemnice

Detektywi śmierci odkrywają, że południowoamerykańskie mumie zostały brutalnie zabite

Są zimne sprawy i są naprawdę, naprawdę, zimne sprawy. Historia dwóch południowoamerykańskich mumii należy do tej drugiej kategorii. Kiedy badacze przeanalizowali szczątki trzech prekolumbijskich mumii z Ameryki Południowej, stwierdzili, że dwa osobniki zostały brutalnie zabite. Nadszedł czas, aby naukowcy spróbowali pracy detektywistycznej!

Analiza południowoamerykańskich mumii

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Medicine pokazuje, jak dokładna analiza zmumifikowanych szczątków może ujawnić zaskakujące informacje, nawet jeśli szczątki mają do tysiąca lat. Południowoamerykańskie mumie, które badali naukowcy, znajdują się obecnie w Europie – jedna jest przechowywana na Uniwersytecie w Marburgu w Niemczech, a dwie pozostałe znajdują się w kolekcji Muzeum Delémont w Szwajcarii.

Mumia z Marburga pochodziła z regionu Arica w północnym Chile i żyła gdzieś pomiędzy 996 a 1147 rokiem n.e. Natomiast mumie z Delémont, męska i żeńska, pochodzą z regionu Arequipa w Peru. Mumia kobiety z Delémont została datowana radiowęglowo na 1224 i 1282 r. n.e., podczas gdy mumia mężczyzny żyła gdzieś pomiędzy 902 a 994 r. n.e. Wszystkie trzy mumie zostały zmumifikowane w sposób naturalny.

Mężczyzna z Delémont (po prawej) i kobieta z Delémont (po lewej) – widok obu mumii w ich gablocie. (Begerock et al. 2022/ Frontiers in Medicine )

Skany tomografii komputerowej 3D wykorzystują promieniowanie rentgenowskie, co pozwoliło badaczom zobaczyć wewnętrzny stan szczątków mumii bez konieczności ich otwierania. Kiedy badacze użyli tomografii 3D na południowoamerykańskich mumiach, odkryli dowody na przed- i okołośmiertne urazy, a także pośmiertne złamania. Co więcej, ich badania paleoforumowe pokazują, że obie mumie męskie zmarły w wyniku śmiertelnego urazu.

Patolog Andreas Nerlich, z monachijskiej kliniki Bogenhausen w Niemczech, mówi, że brutalna śmierć dwóch południowoamerykańskich mumii była widoczna tylko ze względu na stan zachowania ciał. „Tutaj pokazujemy śmiertelne urazy u dwóch z trzech południowoamerykańskich mumii, które badaliśmy za pomocą tomografii 3D. Rodzaje urazów, które znaleźliśmy, nie byłyby możliwe do wykrycia, gdyby te ludzkie szczątki były zwykłymi szkieletami.”

Odkrywanie brutalnej prawdy o dwóch prekolumbijskich morderstwach

Mumia z Marburga miała 20-25 lat, gdy została zabita. Został pochowany z tkaninami, ceramiką i narzędziami rybackimi – co sugeruje, że prawdopodobnie był częścią społeczności rybackiej. Naukowcy znaleźli na jego płucach ślady ciężkiej gruźlicy, ale „wirtualna autopsja” mumii z Marburga sugeruje, że nie umarł on z powodu choroby, lecz został zamordowany w jednym z dwóch scenariuszy.

„Mumia marburska.” (Begerock et al. 2022/ Frontiers in Medicine )

W swojej pracy badacze opisują dwa scenariusze: „jeden napastnik uderzył ofiarę z pełną siłą w głowę, a [drugi] napastnik wbił[ło] ofierze (która wciąż stała lub klęczała) nóż w plecy. Alternatywnie, ten sam lub inny napastnik stojący po prawej stronie ofiary uderzał w głowę, a następnie odwracał się do tyłu ofiary i wbijał jej nóż.”

Naukowcy piszą, że ich analiza męskiej mumii z Delémont pokazuje, że mężczyzna miał „masywny uraz w kierunku kręgosłupa szyjnego, który stanowi najprawdopodobniej przyczynę śmierci” – co oznacza, że został zabity przez śmiertelny cios w tył szyi.

Mumia z Delémontale mumia: widok twarzy i aspektów górnej połowy ciała z prawej strony. (Begerock et al. 2022/ Frontiers in Medicine )

Oznaki urazu na wszystkich trzech południowoamerykańskich mumiach

Wszystkie trzy południowoamerykańskie mumie miały oznaki traumy, jednak badacze stwierdzają, że ich zdaniem tylko mężczyźni zostali brutalnie zabici. Mumia kobiety z Delémont doznała uszkodzenia szkieletu, ale uważa się, że stało się to w momencie, gdy jej ciało zostało pochowane.

Naukowcy uważają również, że niektóre z pośmiertnych uszkodzeń znalezionych na wszystkich trzech ciałach były spowodowane wykopaliskami lub transportem mumii. Nerlich wyraził wdzięczność za nieniszczącą i skuteczną technologię, którą zespół badawczy ma teraz do dyspozycji podczas badania prekolumbijskich mumii, mówiąc:

„Dostępność nowoczesnej tomografii komputerowej z możliwością rekonstrukcji 3D oferuje unikalny wgląd w ciała, które w przeciwnym razie nie zostałyby wykryte. Poprzednie badania albo zniszczyłyby mumię, podczas gdy zdjęcia rentgenowskie lub starsze skany CT bez funkcji rekonstrukcji trójwymiarowej nie mogłyby wykryć kluczowych cech diagnostycznych, które tu znaleźliśmy.”

Szkic z książki Reissa i Stübela na temat wykopalisk i znalezisk na nekropolii w Ancon, Peru. Na przełomie XIX/XX wieku zawartość grobów była badana na miejscu: tobołki mumii i przedmioty warte sprzedaży były zabierane, bezcenne przedmioty wyrzucane. (Begerock et al. 2022/ Frontiers in Medicine )

Uzyskanie znaczącego wglądu w brutalną przeszłość

Nerlich zauważa również, że studiowanie zmumifikowanych szczątków „może ujawnić znacznie wyższy wskaźnik traumy, zwłaszcza celowej, niż badanie szkieletów.” Sugeruje, że „Istnieją dziesiątki południowoamerykańskich mumii, które mogłyby zyskać na podobnym dochodzeniu, jakie przeprowadziliśmy tutaj.”

Podczas gdy dowody na gwałtowne śmierci dwóch mężczyzn są niepokojące, nie są zaskakujące. Badanie z 2021 roku dotyczące wskaźnika przemocy w prekolumbijskiej populacji ogrodników w północnym Chile znalazło dowody na traumę spowodowaną przemocą w 21% ludzkich szczątków należących do mężczyzn.

Badania te nie są zabawne ani przyjemne, ale nauka o tych rodzajach śmierci i przemocy zapewnia przydatny wgląd w to, jak ludzie żyli, dogadywali się (lub nie) i umierali w tych regionach w przeszłości.

Górny obrazek: Dwie z tych południowoamerykańskich mumii były ofiarami gwałtownych śmierci. Źródło: Begerock et al. 2022/ Frontiers in Medicine

Alicia McDermott

Powiązane artykuły
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Śmierć królowej wywołuje dyskusję na temat królewskiej linii sukcesji

W 1953 roku w koronacji Elżbiety II uczestniczyło 8 251 gości z 181 krajów i terytoriów. Po jej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

12 Strasznie pięknych nagrobków z cmentarza Staglieno

Być może nie ma innego cmentarza na ziemi, który oddaje emocje miłości, straty i żalu wokół…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!