Archeologia

Obozowisko neandertalczyków odkryte w centrum Półwyspu Iberyjskiego, ma około 76000 lat

Właśnie zaprezentowano badania prowadzone przez naukowca z CENIEH, dotyczące strategii utrzymania grup neandertalskich na stanowisku Navalmaíllo Rock Shelter (Pinilla del Valle, Madryt), których wyniki wskazują, że polowali oni głównie na duże bydło i jeleniowate.

Ponad 76 000 letnie obozowisko neandertalczyków

Abel Moclán, pracownik naukowy Centro Nacional de Investigación sobre la Evolución Humana (CENIEH), jest głównym autorem pracy opublikowanej w czasopiśmie Quaternary Science Reviews, w której przeprowadzono badania zooarchaeologiczne i taphonomiczne stanowiska Navalmaíllo Rock Shelter (Pinilla del Valle, Madryt), liczącego około 76 000 lat, których wyniki wskazują, że neandertalczycy polowali głównie na duże bydło i jeleniowate. A przynajmniej to obozowisko neandertalczyków na to wskazuje.

Dzięki badaniom taphonomicznym udało się scharakteryzować to miejsce jako myśliwskie obozowisko neandertalczyków, co oznacza, że było on wykorzystywane przez tych homininów jako punkt etapowy pomiędzy miejscem, w którym łapali oni swoje ofiary, a miejscem ostatecznej konsumpcji, w którym cała grupa korzystała z zasobów uzyskanych przez grupy myśliwskie w różnych okresach.

obozowisko neandertalczyków
Wykopaliska w domniemanym obozowisku neandetalczyków

Największe obozowisko neandertalczyków

Obejmujący ponad 300 m2, jest to prawdopodobnie największy w regionie obóz neandertalczyków, a wcześniej znaleziono dowody na różne działania podejmowane przez tych homininów w tym miejscu, takie jak wytwarzanie narzędzi kamiennych lub używanie ognia, w różnych momentach, chociaż niewiele było wiadomo o tym, jak ważne były napotkane szczątki fauny.

„Udało nam się wykazać z dużą dozą pewności, że neandertalczycy z Navalmaíllo polowali głównie na duże bydło i jeleniowate, które przetwarzali tam, a następnie przenosili do drugiego miejsca odniesienia. Ten punkt jest bardzo interesujący, ponieważ ten typ zachowania został zidentyfikowany na bardzo niewielu stanowiskach na Półwyspie Iberyjskim. Aby to wszystko zrobić, użyliśmy bardzo potężnych narzędzi statystycznych, takich jak sztuczna inteligencja„, mówi Moclán.

Nieocenieni eksperci i współpracownicy w tym badaniu byli badacze Rosa Huguet i Hugues Alexandre Blain z IPHES w Tarragonie; Belén Márquez, César Laplana i María Ángeles Galindo-Pellicena z Museo Arqueológico Regional w Madrycie; Nuria García z Universidad Complutense de Madrid; Diego Álvarez-Lao z Universidad de Oviedo oraz trzej współdyrektorzy projektu Pinilla del Valle: geolog Alfredo Pérez González, paleontolog Juan Luis Arsuaga i archeolog Enrique Baquedano.

obozowisko neandertalczyków
Wyobrażenie obozowiska neandertalczyków, ”Le Moustier” autorstwa Charlesa R. Knight’a 1920r, Wikipedia

Dwudziesta kampania wykopaliskowa

Obecnie trwa dwudziesta kampania wykopaliskowa na stanowiskach Pinilla del Valle, od 15 sierpnia do 15 września. Wykopaliska te prowadzone są z Museo Arqueológico Regional de la Comunidad de Madrid i są finansowane przez Comunidad de Madrid. Projekt jest również sponsorowany przez firmę Mahou San Miguel i cieszy się współpracą Parku Narodowego Sierra de Guadarrama, Ayuntamiento de Pinilla del Valle, Canal de Isabel II, Fundación General of the Universidad de Alcalá i Dirección General de Juventud.

Powiązane artykuły
Archeologia

Odnalezione w Polsce średniowieczne artefakty z prawdopodobnego dworu rycerskiego

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Wielki Zbiornik Wodny Majów może tworzyć połączenia z cenotami Majów

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Archeologia

Archeolodzy rzucają nowe światło na kamienne zabytki rytualne znalezione w Arabii Saudyjskiej

Ta strona internetowa wykorzystuje Google Analytics do zbierania anonimowych informacji, takich jak…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!