Tajemnice

Pueblo Bonito i Gōbekli Tepe – podobne nekropolie?

Jak można by opisać Gōbekli Tepe i wszystkie inne stanowiska Tepe w prowincji Şanlıurfa, w południowo-wschodniej Anatolii? Można powiedzieć, że te starożytne miejsca zawierają skupisko okrągłych obudów, z wieloma prostokątnymi budynkami za nimi. Okrągłe ogrodzenia często zawierają ławki wokół obwodu i dwa monolityczne kamienie stojące w centrum. I istnieje możliwość, że te obudowy były zadaszone i być może zorientowane z kosmicznym wyrównaniem lub symboliką. Zadziwiająco podobne struktury można znaleźć po przeciwnej stronie globu, w Pueblo Bonito w Kanionie Chaco w Nowym Meksyku.

Pueblo Bonito
Kanion Chaco w Pueblo Bonito, rekonstrukcja cyfrowa, domena publiczna, Wikicommon

Kanion Chaco

W latach 900-1150 n.e. kanion Chaco, położony w północno-zachodnim Nowym Meksyku, był głównym ośrodkiem kultury przodków Pueblończyków. Znajduje się tu kilka dużych kompleksów budynków, które początkowo uważano za miasta; lub, ponieważ są one murowane, być może kwalifikują się jako cytadele. Garstka tych tak zwanych cytadeli, które znajdują się w Kanionie Chaco, zawiera skupisko pozornie rytualnych okrągłych obudów oraz wiele prostokątnych budynków za nimi. Okrągłe obudowy często zawierają ławki na obwodzie i gniazda w środku, które mogły zawierać stojące kamienie. Istnieje możliwość, że te pomieszczenia były zadaszone, ponieważ uważa się, że w okrągłych gniazdach znajdowały się drewniane filary, a całe miejsce w Chaco jest pełne solarnych i lunarnych ustawień.

Pueblo Bonito
Gerd Eichmann, wukopaliska w Pueblo Bonito, Wikicommon

Podobieństwa

Nawet na powierzchni widać więc wiele podobieństw między stanowiskami Gōbekli Tepe i Chaco, które są co najmniej intrygujące. Ale jest jeszcze coś więcej. Te miejsca w kanionie Chaco, zwłaszcza główna „cytadela” Pueblo Bonito – zostały ponownie ocenione w ostatnich latach, ponieważ nie ma żadnych rzeczywistych oznak, że te ogromne cytadele były rzeczywiście zamieszkane. Wiele z wysokich „bloków mieszkalnych„, które osiągają do czterech pięter wysokości, nie ma łatwego dostępu (brak korytarzy); poszczególne pokoje nie mają naturalnego światła; i nie ma kominów, aby umożliwić ogień do gotowania lub do ogrzewania. Innymi słowy, te wielopiętrowe kompleksy pomieszczeń są całkowicie beznadziejne i nie nadają się do użytku jako bloki mieszkalne, co rodzi pytanie: do czego tak naprawdę służyły te ogromne cytadele i ich więzienne pomieszczenia? Zagadka ruin w Pueblo Bonito wciąż czeka na swojego odkrywcę!

Powiązane artykuły
Tajemnice

Niewyjaśnione szczątki dzieci znalezione w pobliżu walijskiego średniowiecznego klasztoru

Wykopaliska mające na celu odnalezienie lokalizacji 600-letniego średniowiecznego klasztoru w…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Przejazd trumienny Cesarskiej Korony Państwowej: historia kończy rozdział

Klejnoty koronne Wielkiej Brytanii to symbole regaliów i szat liturgicznych monarchii brytyjskiej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Słowo "freelancer" wywodzi się od średniowiecznych najemników

Choć słowo freelancer często czuje się wszechobecne, niewielu zna jego etymologię. W…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!