Tajemnice

Pueblo Bonito i Gōbekli Tepe – podobne nekropolie?

Jak można by opisać Gōbekli Tepe i wszystkie inne stanowiska Tepe w prowincji Şanlıurfa, w południowo-wschodniej Anatolii? Można powiedzieć, że te starożytne miejsca zawierają skupisko okrągłych obudów, z wieloma prostokątnymi budynkami za nimi. Okrągłe ogrodzenia często zawierają ławki wokół obwodu i dwa monolityczne kamienie stojące w centrum. I istnieje możliwość, że te obudowy były zadaszone i być może zorientowane z kosmicznym wyrównaniem lub symboliką. Zadziwiająco podobne struktury można znaleźć po przeciwnej stronie globu, w Pueblo Bonito w Kanionie Chaco w Nowym Meksyku.

Pueblo Bonito
Kanion Chaco w Pueblo Bonito, rekonstrukcja cyfrowa, domena publiczna, Wikicommon

Kanion Chaco

W latach 900-1150 n.e. kanion Chaco, położony w północno-zachodnim Nowym Meksyku, był głównym ośrodkiem kultury przodków Pueblończyków. Znajduje się tu kilka dużych kompleksów budynków, które początkowo uważano za miasta; lub, ponieważ są one murowane, być może kwalifikują się jako cytadele. Garstka tych tak zwanych cytadeli, które znajdują się w Kanionie Chaco, zawiera skupisko pozornie rytualnych okrągłych obudów oraz wiele prostokątnych budynków za nimi. Okrągłe obudowy często zawierają ławki na obwodzie i gniazda w środku, które mogły zawierać stojące kamienie. Istnieje możliwość, że te pomieszczenia były zadaszone, ponieważ uważa się, że w okrągłych gniazdach znajdowały się drewniane filary, a całe miejsce w Chaco jest pełne solarnych i lunarnych ustawień.

Pueblo Bonito
Gerd Eichmann, wukopaliska w Pueblo Bonito, Wikicommon

Podobieństwa

Nawet na powierzchni widać więc wiele podobieństw między stanowiskami Gōbekli Tepe i Chaco, które są co najmniej intrygujące. Ale jest jeszcze coś więcej. Te miejsca w kanionie Chaco, zwłaszcza główna „cytadela” Pueblo Bonito – zostały ponownie ocenione w ostatnich latach, ponieważ nie ma żadnych rzeczywistych oznak, że te ogromne cytadele były rzeczywiście zamieszkane. Wiele z wysokich „bloków mieszkalnych„, które osiągają do czterech pięter wysokości, nie ma łatwego dostępu (brak korytarzy); poszczególne pokoje nie mają naturalnego światła; i nie ma kominów, aby umożliwić ogień do gotowania lub do ogrzewania. Innymi słowy, te wielopiętrowe kompleksy pomieszczeń są całkowicie beznadziejne i nie nadają się do użytku jako bloki mieszkalne, co rodzi pytanie: do czego tak naprawdę służyły te ogromne cytadele i ich więzienne pomieszczenia? Zagadka ruin w Pueblo Bonito wciąż czeka na swojego odkrywcę!

Powiązane artykuły
Tajemnice

Król Karol III: Co jest w imieniu? Więcej niż myślisz

Gotowy do objęcia angielskiego tronu po odejściu swojej matki, królowej Elżbiety II, były…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Śmierć królowej wywołuje dyskusję na temat królewskiej linii sukcesji

W 1953 roku w koronacji Elżbiety II uczestniczyło 8 251 gości z 181 krajów i terytoriów. Po jej…
Przeczytaj całość
Tajemnice

12 Strasznie pięknych nagrobków z cmentarza Staglieno

Być może nie ma innego cmentarza na ziemi, który oddaje emocje miłości, straty i żalu wokół…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!