Historyczna broń

Granat: 6 filmowych mitów

Jeśli chodzi o broń wybuchową, nic nie jest bardziej rozpoznawalne (i niezrozumiałe) niż granat ręczny. Filmy i gry wideo zazwyczaj przedstawiają kogoś, kto wyciąga zębami zawleczkę granatu, rzuca go w kierunku wroga i czeka, aż wybuchowa kula ognia zlikwiduje jego cel. W rzeczywistości nic z tej sceny nie pokazuje, jak granaty są traktowane w prawdziwym życiu.

Oto sześć rzeczy, które większość filmów wojennych myli, jeśli chodzi o granaty i ich użycie w walce.

granat
Granat

Co to jest granat?

Większość nowoczesnych granatów ręcznych składa się z wewnętrznego ładunku wybuchowego, zapalnika i wewnętrznego bijnika do detonacji ładunku, a wszystko to jest utrzymywane razem przez dźwignię i zabezpieczenie zawleczki. Istnieją różne rodzaje granatów o różnym przeznaczeniu, ale najczęściej spotykany jest granat odłamkowy.

Pierwsze granaty pochodzą z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego. Bizantyjskie granaty były małymi, ceramicznymi kanistrami w kształcie granatu, wypełnionymi „greckim ogniem”, łatwopalnym związkiem używanym do spalania statków podczas bitew morskich. Za czasów dynastii Song (960-1279 r. n.e.) Chińczycy również opracowali granaty z ceramicznych naczyń, które były wypełnione prochem i zapalnikami.

Pierwszy nowoczesny granat został opracowany w Wielkiej Brytanii w 1906 roku, ale armia brytyjska oficjalnie przyjęła tę broń dopiero w 1913 roku. Przyspieszony przez rozpoczęcie I wojny światowej, w całej Europie powstawały nowe modele granatów ręcznych, takie jak bomba Millsa, która była pierwszym nowoczesnym granatem odłamkowym.

Dziś granaty różnią się formą i przeznaczeniem, od klasycznego granatu odłamkowego po granaty z wysokim ładunkiem wybuchowym, granaty przeciwpancerne i granaty ogłuszające (znane również jako flashbangi).

1: Wyciąganie zawleczki zębami

Teraz, gdy przedstawiliśmy krótką historię granatów, czas przejść do tego, co Hollywood pomyliło się w kwestii tej wybuchowej broni. Pierwszym z nich jest dość powszechny błąd: żołnierze wyciągają zawleczkę granatu zębami.

Zawleczka jest tak skonstruowana, że ciężko ją wyciągnąć, zwłaszcza gdy jest wygięta. Gdyby była tak łatwa do wyciągnięcia, jak to widać na filmie, to nie byłaby to broń bezpieczna ani przenośna, a tym bardziej niezawodna. Podczas gdy żołnierz może z pewnością wyciągnąć sworzeń zębami, będzie to prawdopodobnie kosztowało go wycieczkę do dentysty (a nikt nie lubi wizyt u dentysty).

O wiele łatwiej i bezpieczniej jest wyciągnąć zawleczkę rękami.

2: Granat powoduje ogromną kulę ognia

Większość filmów wojennych przedstawia bohaterów rzucających granat, który wywołuje potężną eksplozję. Często po tym następuje bieg w zwolnionym tempie, jak to w Hollywood bywa. Jednak w rzeczywistości tak nie jest. Granaty nie są przeznaczone do wywoływania ogromnych kul ognia. Zamiast tego, mają wystrzelić kawałki odłamków metrów wokół nich.

Średni promień sprawczy granatu ręcznego wynosi od pięciu do 20 metrów. Z odległości 10 metrów jeden granat może zabić osobę postronną, natomiast z 20 metrów może dojść do poważnych obrażeń. Mimo że wybuch granatu może być śmiertelny, broni tej brakuje mocy niezbędnej do stworzenia masywnej kuli ognia jak na filmach.

granat
Wybuchy granatów w filmach są często mocno przerysowane

3: Skutki odłamków

Spośród typów granatów używanych obecnie, granat fragmentacyjny M67 jest jednym z najbardziej płodnych. Granaty odłamkowe to broń obronna zaprojektowana tak, aby po detonacji rozpadała się i rozpylała odłamki. Nawet granaty improwizowane, takie jak zapalający koktajl Mołotowa, wykorzystują podobną metodę fragmentacji w celu wyrządzenia maksymalnych szkód.

Wiele filmów, programów telewizyjnych i gier wideo pomija element odłamków granatów. Zamiast tego, przedstawiają samą eksplozję jako główny efekt śmiertelny broni. W rzeczywistości sam wybuch granatu prawdopodobnie nie zabiłby nikogo stojącego w promieniu rażenia (jak wspomniano powyżej). Znacznie bardziej śmiertelne jest zagrożenie stwarzane przez odłamki.

4: Rzucanie granatu jak piłki baseballowej

Kiedy żołnierze rzucają granat w filmach, zwykle rzucają go lekko przez ramię jak piłkę baseballową. W rzeczywistości granaty są znacznie cięższe niż przeciętna piłka baseballowa, ważą około 400 gramów (w zależności od modelu), podczas gdy piłka baseballowa waży tylko 141 gramów.)

Potrzeba czasu i praktyki, aby żołnierze właściwie nauczyli się rzucać granat z wystarczającą siłą, aby nie paść ofiarą promienia przyczynowości o szerokości 20 metrów.

5: Granaty pociskowe nie są pociskami Granatnika

Znane również jako granaty pociskowe, stały się jedną z najłatwiej rozpoznawalnych broni na świecie. Po raz pierwszy zostały użyte w nowoczesnej walce podczas I wojny światowej i zostały skonstruowane z przedmiotów takich jak kusze i katapulty. Jako takie były mniej skuteczne niż te używane obecnie.

Obecnie granaty miotające są tak wyrafinowane, że często myli się je z pociskami i granatami napędzanymi rakietami (RPG). RPG są znacznie większe i używają większej amunicji, która jest wyposażona we własne wewnętrzne źródło paliwa, natomiast granatniki to mniejsze karabiny, które używają zewnętrznego paliwa do wystrzeliwania granatów odłamkowych, co nieco zmniejsza ryzyko wysadzenia się w powietrze.

Zarówno rakietnice jak i granatniki mają swoje zalety. Granatniki są mniejsze i mogą być wystrzeliwane szybciej niż rakietnica, ale rakietnice mogą wystrzeliwać pociski na większą odległość. Mimo że filmy lubią używać granatników i wyrzutni rakiet zamiennie, nie mogłyby się one bardziej różnić!

granat
Odrzucenie granatu to tylko filmowy mit

6: Nie można właściwie rzucać granatów z powrotem

Jednym z filmowych trope’ów, który prawdopodobnie przeszkadza wielu żołnierzom i entuzjastom wojskowości, jest sytuacja, w której postacie rzucają z powrotem odbezpieczone granaty – zwłaszcza gdy siedzą na ziemi dłużej niż kilka sekund. Podczas gdy wyrzucenie broni z powrotem może być osiągnięte w niektórych okolicznościach, jest to niezwykle trudne (i niewskazane), chyba że ktoś ma życzenie śmierci. 

Między wyciągnięciem zawleczki a wybuchem granatu jest zaledwie kilka sekund przestrzeni, a więc jedynym sposobem, w jaki żołnierz mógłby nawet skutecznie odrzucić broń do tyłu, jest złapanie jej prosto z powietrza. To się prawie nigdy nie zdarza. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że granat potoczy się i odbije od ziemi, nie dając komuś wystarczająco dużo czasu, by podbiec do niego, złapać go i odrzucić przed detonacją.

Powiązane artykuły
Historyczna broń

Ten polski jednoślad nie był tak zły, jak mogłoby się wydawać

Przez krótki okres w latach trzydziestych XX wieku polski jednopłat PZL P.11 był uważany za…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak miecz generała piechoty morskiej trafił do lombardu?

Na eBayu można kupić różnego rodzaju przedmioty, a niektóre aukcje przynoszą tysiące…
Przeczytaj całość
Historyczna broń

Jak wykuwano legendę o ostrzu Kukri Gurhków

W 1814 roku armia brytyjska po raz pierwszy zetknęła się z nepalskimi żołnierzami znanymi jako…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!