Vintage

Edwina Booth – 35 przepiękne zdjęcia amerykańskiej aktorki z lat 30!

Urodzona w 1904 roku jako Josephine Constance Woodruff w Provo w stanie Utah, amerykańska aktorka Edwina Booth otrzymała swoją pierwszą rolę w 1926 roku w filmie niemym. W 1928 roku została obsadzona w filmie „Manhattan Cocktail” w reżyserii Dorothy Arzner. Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) było pod jej wrażeniem i obsadziło Booth w rolach drugoplanowych.

Szansa od losu dla Edwiny Booth

Szansa dla Edwiny Booth pojawiła się, gdy studio obsadziło ją w nowym epickim filmie o dżungli Trader Horn u boku Harry’ego Careya. MGM przyznało produkcji dość duży budżet, a obsadę i ekipę wysłało na plan we Wschodniej Afryce. Ekipa była niedoświadczona i źle przygotowana do kręcenia filmów w Afryce, a problem ten pogłębiała decyzja MGM o kręceniu filmu z dźwiękiem w ostatniej chwili.

Problemy ze zdrowiem

Kiedy Edwina Booth opuściła Stany Zjednoczone, miała gorączkę. Jej rola w filmie jako „Białej Bogini” wymagała, by była skąpo odziana, co prawdopodobnie zwiększyło jej podatność. Produkcja trwała kilka miesięcy (znacznie dłużej niż przeciętny czas produkcji w tamtych czasach), a film trafił do kin dopiero w 1931 roku. Mimo wielu problemów z realizacją filmu, ”Trader Horn” odniósł sukces, zdobywając nominację do Oscara za najlepszy film.

Smutny koniec

Edwinie powiodło się znacznie gorzej; zajęło jej sześć lat, by w pełni odzyskać sprawność fizyczną. Pozwała MGM na ponad milion dolarów, twierdząc, że podczas zdjęć w Afryce zapewniono jej nieodpowiednią ochronę i ubranie. Twierdziła, że została zmuszona do opalania się nago przez dłuższy czas podczas kręcenia filmu. Sprawa cieszyła się dużym zainteresowaniem w tabloidach i ostatecznie została rozstrzygnięta poza sądem. Według niektórych źródeł, warunki nie zostały ujawnione; jednak archiwa Brigham Young University wskazują, że rozliczyła się za 35 000 dolarów, co w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze daje co najmniej 600 000 dolarów.

Kariera aktorska Booth nigdy nie podniosła się po debiucie w MGM. Zmarła na serce w 1991 roku w Long Beach w Kalifornii, w wieku 86 lat.

Spójrz na te wspaniałe zdjęcia, aby zobaczyć piękno młodej Edwiny Booth we wczesnych latach 30.

edwina booth

Powiązane artykuły
Vintage

Zdjęcia Gordon Highlanders na patrolu w Belfaście w latach 70.

Srebrny Jubileusz i Urodzinowe Wyróżnienia 1977, ogłoszone 11 czerwca 1977 roku, przypadły na…
Przeczytaj całość
Vintage

50 niesamowitych zdjęć przedstawiających sceny uliczne Alkmaar z końca XIX wieku

Alkmaar to miasto i gmina w Holandii, położone w prowincji Holandia Północna. Alkmaar jest…
Przeczytaj całość
Vintage

Jackie Kennedy Onassis i John F. Kennedy Jr. jeżdżą na rowerach w Central Parku, 1969

Być może większość osób przebywających w Central Parku w ten jesienny dzień nie zwróciła…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!