Tajemnice

Dziwne zakapturzone prehistoryczne bóstwo wodne odkryte w Niemczech

Odkąd ludzie się modlą, woda jest obiektem boskiej adoracji. Nawet sam widok wody może wywołać zdziwienie, przerażenie lub radość, w zależności od tego, czy jest to bulgoczące źródło, niszczący ocean czy oczyszczający wodospad. Nic więc dziwnego, że starożytni ludzie personifikowali wodę i stworzyli szereg wodnych bóstw, na których mogli skupić swoją duchową uwagę.

W późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza, między XII a VI wiekiem p.n.e., dominującą kulturą Europy Zachodniej i Środkowej był lud Hallstatt. Teraz archeolodzy w Niemczech odkryli rzadką figurkę z gliny. Datowana na okres między XII a VI wiekiem p.n.e. postać uważana jest za prehistoryczne bóstwo wodne. Gliniana figurka bogini wody została odkryta w Unkenbach, w obrębie zachodniego niemieckiego kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, i datuje się na epokę żelaza , między 8 a 5 wiekiem p.n.e.

The clay water deity was discovered in Unkenbach, Germany. (Bavarian State Office for the Preservation of Monuments)

Gliniane bóstwo wody zostało odkryte w Unkenbach w Niemczech. ( Bawarski Urząd Krajowy ds. Ochrony Zabytków )

Niemieckie bóstwo wodne miało metalowy kaptur z pierścieniami

Mönchstockheim znajduje się w gminie Sulzheim w dolnofrankońskim powiecie Schweinfurt. Rzadkie gliniane bóstwo wodne zostało znalezione w małym zalesionym wąwozie podczas budowy nowej obwodnicy Mönchstockheim. Według BLFD jest to „artefakt religijny” i został odkryty obok kolekcji narzędzi wykonanych z kości i gliny, a także kawałków szkła i ceramiki.

Z brakującymi nogami i górną częścią przedniej części ciała, gliniana figurka mierzy 19 centymetrów (6,29 in) wysokości. Pięć perforowanych otworów zdobi każdą stronę głowy od linii oczu do podbródka. Artykuł w Heritage Daily spekuluje, że otwory te mogą reprezentować kaptur ozdobiony metalowymi pierścieniami.

Dr Stefanie Berg z Bawarskiego Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków wyjaśniła, że mimo iż gliniana figurka z okresu Hallstatt została szczegółowo przebadana, naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na zużycie spowodowane działaniem hydraulicznym. Doprowadziło to zespół naukowców do sugestii, że kolekcja artefaktów została „celowo złożona w wąwozie jako ofiary.”

The clay fragments were discovered ahead of the construction of the new Mönchstockheim bypass in Germany. (Bavarian State Office for the Preservation of Monuments)

Fragmenty gliny zostały odkryte przed budową nowej obwodnicy Mönchstockheim w Niemczech. ( Bawarski Urząd Państwowy ds. Ochrony Zabytków )

Ważenie bóstwa wody

Pochodzące z 5 tysiąclecia p.n.e., zespół bawarskich archeologów powiedział, że podobne gliniane figurki zostały znalezione wokół zachodniego regionu Morza Czarnego. Podejrzewa się jednak, że ta figurka została wykonana znacznie wcześniej niż większość artefaktów z Morza Czarnego. Wnioskuje się, że wąwóz był świętym miejscem, w którym rytualne ofiary składano wodzie i że miejscowi mieszkańcy Hallstatt najprawdopodobniej czcili tę figurkę „jako boginię wody”.

Z wczesnego kultu glinianych figurek, takich jak to wodne bóstwo, uważanych za reprezentantów sił i zasobów naturalnych, wyłonił się późniejszy panteon germańskich i norweskich bóstw. Ægir był personifikacją morza, Freyr był bogiem deszczu, Nehalennia była boginią Morza Północnego, a Nerthus był związany z jeziorami, źródłami i świętymi wodami.

Podczas gdy późniejszy norweski panteon nawlekał męskie i żeńskie bóstwa i demony, nie jest jasne, dlaczego archeolodzy w Niemczech skategoryzowali gliniany artefakt jako żeńską „boginię”. Nie ma żadnych znaków wskazujących na płeć postaci i jest to czysta spekulacja.

Näcken och Ägirs döttrar, by Nils Blommér, depicting the water deity Ægir and his nine wave daughters. (Public domain)

Näcken och Ägirs döttrar, autorstwa Nilsa Blomméra, przedstawiający bóstwo wody Ægir i jego dziewięć falujących córek. ( Domena publiczna )

Modlitwa o szczęście w wodnym świecie

Bóstwa wodne były najczęściej czczone przy źródłach lub świętych studniach . W jednym z przykładów wczesne celtyckie bóstwo wody Celtic Sulis , który był czczony przy źródłach termalnych w Bath , w Anglii . W hinduizmie, Ganges został spersonifikowany jako bogini rzeki i w nowoczesnej teologii chrześcijańskiej chrzest Jezusa jest ważnym momentem rytualnym obchodzonym w zachodnim chrześcijaństwie jako Epiphany i na Wschodzie jako święto Theophany na 6 stycznia.

To, co przedstawia ta gliniana figurka, to starożytne lokalne germańskie bóstwo wodne, które było czczone na długo przed pojawieniem się Brahmy lub Jezusa. I choć być może nigdy nie poznamy jego imienia, reprezentuje ono podstawowy etap naszych starań o boską pomoc w unikaniu powodzi i suszy oraz o utrzymanie fiordów, rzek i stawów pełnych ryb.

Górny obrazek: Gliniana figurka podejrzewana o bycie wodnym bóstwem odkryta w Unkenbach, Niemcy. Źródło: Bawarski Urząd Państwowy ds. Ochrony Zabytków

Przez Ashley Cowie

Powiązane artykuły
Tajemnice

Archeologiczna igła w stogu siana: Wioska Wikingów w Kaupang

Ancient Norse literature is filled with place names of towns, farms, and fjords. While many of these…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Michał Anioł i jego brudny sekret

Choć większość ludzi słyszała o Michale Aniele, większość nie ma pojęcia, że miał on…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Kapsuła czasu otwarta w kopalni kobaltu Alderley Edge, Anglia

Jaskiniowcy badający podziemne przestrzenie w Alderley Edge, Cheshire w północno-zachodniej…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!