Tajemnice

Anatolijskie Gōbekli Tepe i nowomeksykańskie Pueblo Bonito – podobne nekropolie?

Jak można by opisać Gōbekli Tepe i wszystkie inne stanowiska Tepe w prowincji Şanlıurfa, w południowo-wschodniej Anatolii? Można powiedzieć, że te starożytne miejsca zawierają skupisko okrągłych obudów, z wieloma prostokątnymi budynkami za nimi. Okrągłe ogrodzenia często zawierają ławki wokół obwodu i dwa monolityczne kamienie stojące w centrum. I istnieje możliwość, że te obudowy były zadaszone i być może zorientowane z kosmicznym wyrównaniem lub symboliką. Zadziwiająco podobne struktury można znaleźć po przeciwnej stronie globu, w Puerto Bonito w Kanionie Chaco w Nowym Meksyku.

The archaeological site of Göbekli Tepe: main excavation area with four monumental circular buildings and adjacent rectangular buildings (Image: German Archaeological Institute, photo E. Kücük)

Stanowisko archeologiczne Göbekli Tepe: główny obszar wykopalisk z czterema monumentalnymi kolistymi budynkami i przylegającymi do nich prostokątnymi budowlami (Image: Niemiecki Instytut Archeologiczny, fot. E. Kücük )

Kanion Chaco

W latach 900-1150 n.e. kanion Chaco, położony w północno-zachodnim Nowym Meksyku, był głównym ośrodkiem kultury przodków Pueblończyków. Znajduje się tu kilka dużych kompleksów budynków, które początkowo uważano za miasta; lub, ponieważ są one murowane, być może kwalifikują się jako cytadele. Garstka tych tak zwanych cytadeli, które znajdują się w Kanionie Chaco, zawiera skupisko pozornie rytualnych okrągłych obudów oraz wiele prostokątnych budynków za nimi. Okrągłe obudowy często zawierają ławki na obwodzie i gniazda w środku, które mogły zawierać stojące kamienie. Istnieje możliwość, że te pomieszczenia były zadaszone, ponieważ uważa się, że w okrągłych gniazdach znajdowały się drewniane filary, a całe miejsce w Chaco jest pełne solarnych i lunarnych ustawień.

Aerial view of Pueblo Bonita in Chaco Canyon (Bob Adams/ CC BY-SA 3.0)

Widok z powietrza na Pueblo Bonita w kanionie Chaco ( Bob Adams / CC BY-SA 3.0 )

Nawet na powierzchni widać więc wiele podobieństw między stanowiskami Gōbekli Tepe i Chaco, które są co najmniej intrygujące. Ale jest jeszcze coś więcej. Te miejsca w kanionie Chaco, zwłaszcza główna „cytadela” Pueblo Bonito – zostały ponownie ocenione w ostatnich latach, ponieważ nie ma żadnych rzeczywistych oznak, że te ogromne cytadele były rzeczywiście zamieszkane. Wiele z wysokich „bloków mieszkalnych”, które osiągają do czterech pięter wysokości, nie ma łatwego dostępu (brak korytarzy); poszczególne pokoje nie mają naturalnego światła; i nie ma kominów, aby umożliwić ogień do gotowania lub do ogrzewania. Innymi słowy, te wielopiętrowe kompleksy pomieszczeń są całkowicie beznadziejne i nie nadają się do użytku jako bloki mieszkalne, co rodzi pytanie: do czego tak naprawdę służyły te ogromne cytadele i ich więzienne pomieszczenia?

CZYTAJ WIĘCEJ…

Podoba Ci się ten podgląd i chcesz czytać dalej? Możesz!!! DOŁĄCZ DO NAS ( z łatwym, natychmiastowym dostępem ) i zobacz co Cię omija!!! Wszystkie artykuły Premium dostępne są w całości, z natychmiastowym dostępem.

Dla w cenie filiżanki kawy, otrzymujesz to i wszystkie inne wspaniałe korzyści w Świat Tajemnic Premium. I – za każdym razem, gdy wspierasz ŚT Premium, wspierasz niezależne myślenie i pisanie.

Kliknij tutaj, aby zarezerwować swoje miejsce

Top Image : Początek czasu. Starożytne stanowisko G ōbekli Tepe w Turcji. (Haluk / Adobe Stock)

By: Ralph Ellis

Powiązane artykuły
Tajemnice

Archeologiczna igła w stogu siana: Wioska Wikingów w Kaupang

Ancient Norse literature is filled with place names of towns, farms, and fjords. While many of these…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Michał Anioł i jego brudny sekret

Choć większość ludzi słyszała o Michale Aniele, większość nie ma pojęcia, że miał on…
Przeczytaj całość
Tajemnice

Kapsuła czasu otwarta w kopalni kobaltu Alderley Edge, Anglia

Jaskiniowcy badający podziemne przestrzenie w Alderley Edge, Cheshire w północno-zachodniej…
Przeczytaj całość
Newsletter
Podoba Ci się o czym piszemy?
Zapisz się na newsletter Świata Tajemnic i wszystkie historyczne newsy wlecą od razu na Twoją skrzynkę!